Заходи забезпечення пожежної безпеки: профілактика
При складанні плану профілактичних заходів слід враховувати протипожежний рівень об'єкта в цілому, тобто кількість пожеж та наслідків від них, число займань, статистику випадків травмування, отруєння і загибелі людей, рівень дотримання стандартів пожежної безпеки, готовність аварійно-пожежних команд.
Протипожежна безпека характеризує стан об'єкта, ймовірність настання пожежі, обсяг впливу небезпечних факторів пожежі на людей і ступінь захисту матеріальних цінностей. Одним із ключових чинників забезпечення безпеки на виробництві є протипожежна профілактика.
У рамках протипожежної профілактики створюється система попередження пожеж та система аварійного захисту. Для досягнення мети протипожежної профілактики відповідальна особа за охорону праці може використовувати ряд організаційно-технічних заходів:
- загальні (організація протипожежної охорони, навчань, інструктажів з пожежної безпеки);
- технологічні (неухильне виконання правил і стандартів безпеки, приписів будівельно-проектної документації);
- розпорядчі (визначення місць для куріння);
- функціональні (завчасне проведення перевірок, оглядів, ремонту обладнання).
Важливим інструментом попередження пожеж є проведення навчальних курсів, інструктажів та лекцій для всіх співробітників компанії. Для робітників об'єктів з особливою пожежною небезпечністю проходження навчання є обов’язковим.
Читайте також: Нагляд за пожежною безпекою в Україні
Заходи щодо забезпечення пожежної безпеки: система попередження пожеж
Система попередження пожеж становить собою комплекс заходів, налаштованих на раннє виявлення початкової стадії возгоряння, своєчасне оповіщення людей та, при необхідності, включення аварійних систем пожежогасіння.
В умовах виробничого циклу існує велика кількість потенційних джерел займання пожежі (відкритий вогонь, розжарене устаткування, іскри від зварювання). Тому, система попередження пожежі, насамперед, призначена для дотримання безпечної поведінки з наявними джерелами займання та запобігання виникнення горючого середовища.
Способи запобігання утворення горючого середовища:
- при можливості – заміна горючих речовин на негорючі;
- ізоляція периметру території пожежонебезпечної зони;
- обладнання технічних механізмів пристроями захисту від пошкоджень та аварій;
- нагляд за станом повітря та якістю вентиляції в приміщенні;
- зниження пального навантаження у цехах;
- проведення регулярних протипожежних перевірок та оглядів;
- використання покажчиків безпеки;
- установка автоматичних систем невідкладного реагування на перші ознаки возгорання на всіх пожежoвибухонебезпечних об' єктах.
Організація забезпечення пожежної безпеки: протипожежний захист
Система протипожежного захисту полягає у запобіганні ураження людей небезпечними факторами пожежі й обмеження її негативних наслідків.
Метою протипожежного захисту є:
- утримання площі ймовірної пожежі, що досягається правильним плануванням виробничих будівель, вибором будівельних конструкцій, встановленням протипожежних перегородок, монтуванням систем пожежогасіння;
- блокування розповсюдження пожежі шляхом зменшення кількості горючих речовин, що розташовані в приміщенні, звільнення приміщень від залишків горючих матеріалів, а також застосування профільного обладнання;
- створення умов для ефективного гасіння пожежі.
У будівлях протипожежного класу А, Б, В необхідно встановити стаціонарні аерозольні, рідинні, водяні, парові або порошкові установки пожежогасіння. Найбільш поширеним є використання у промисловості спринклерних систем.
У приміщеннях з підвищеною пожежною небезпекою, в яких можливе швидке поширення вогню, застосовують дрeнчeрні системи.
Інструктажі та навчання з пожежної безпеки
Протипожежний захист складів та архівів
Під час розміщення на складі різноманітних речовин та матеріалів необхідно приймати до уваги їх фізичні та хімічні властивості (наприклад, здатність до самозаймання), сумісність, а також показники однорідності речовин, що застосовуються для ліквідації пожежі.
У складських приміщеннях заборонено:
- зберігати речі хаотично, скидати їх в неупоряджену купу впритул до приладів і труб опалення та електрообладнання;
- експлуатувати газові плити, печі, обігрівачі та аналогічні прилади;
- облаштовувати протектори зовнішнього освітлення на даху;
- розміщувати аерозольні упаковки разом з окисниками, горючими газами, легкозаймистими та горючими речовинами;
- зберігати кислоти біля деревини, соломи та інших матеріалів природнього походження;
- використовувати транспорт з двигунами внутрішнього згоряння без іскрогасників;
- розкривати упаковку, здійснювати розфасування товару безпосередньо всередині складу.
Первинні інструменти пожежогасіння
Ефективність успішної ліквідації пожежі залежить від вогнегасних інструментів та їх правильної експлуатації. Як правило, для боротьби з пожежею на ранніх стадіях використовують такі речовини:
- Вода – найпоширеніша та найдешевша вогнегасна речовина, тому виробничі приміщення завжди облаштовують водними гідрантами. Властивості води можна покращити за допомогою активних домішок, що часто використовуються при пожежах класу А.
Вода застосовується у формі струменів і у формі пари (для невеликих приміщень).
Вогнегасники
Заборонено гасити за допомогою води електроустановки під напругою, технічне устаткування, металевий натрій, калій, магній та інші речовини, які при з’єднанні з водою виділяють займисті або вибухові речовини.
- Вуглекислота використовується при пожежах класів А,В (Е), а також для загашення горючих рідин і твердих матеріалів. Заборонено загашувати вуглекислотою спирт, ацетон, а також фотоплівку та целюлозу, які горять без доступу повітря.
- Повітряно-механічна піна – ефективний засіб гасіння твердих речовин та легкозаймистих рідин з відкритою горючою поверхнею.
- Інертні гази призначені для стримування легкозаймистих та горючих рідин, твердих матеріалів, механізмів під напругою, пожеж в архівах та на складах.
- Галогенoвуглеводи доцільно застосовувати при тлінні речовин та матеріалів.
- Вогнегасні порошки – універсальний засіб, що підходить для ліквідації возгорання практично всіх видів речовин.
- Пісок, як правило, використовується для покриття малої кількості розлитих горючих рідин.
- Вогнегасники різних типів. Бувають водяними, пінними, повітряно-пінними, хімічно-пінними, порошковими або комбінованими.