Нещасний випадок через особисту необережність та невиконання інструкцій із охорони праці: практика розслідування

Продавець-консультант Тетяна у торговому залі магазину травмувала ногу. Чи визнали нещасний випадок пов’язаним із виробництвом та чи отримала потерпіла виплати від ФСС?
Нещасні випадки під час виконання трудових обов’язків, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов’язків, підлягають розслідуванню (п. 7 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232; далі — Порядок № 1232).

Де стався нещасний випадок

Нещасний випадок стався із продавцем-консультантом Т. підприємства N у торговому залі магазину.

Приміщення магазину оснащене електричним освітленням. Підлога в торговому залі не слизька, суха, не має вибоїн, нерівностей. Проходи вільні, не захаращені сміттям, тарою.

Спецодяг і спецвзуття на підприємстві видають відповідно до вимог законодавства. Видачу фіксують в особистій картці обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Аналогічних нещасних випадків на підприємстві не траплялося.

Що з’ясувала комісія з розслідування

У день, коли стався нещасний випадок, продавець-консультант Т. заступила на зміну об 11:00. Із 11:00 до 13:00 вона консультувала клієнтів про товари, виставлені у відділі. З 13:00 до 15:00 робила проект шафи на замовлення клієнта. З 15:00 до 16:00 перебувала на обідній перерві, за межі магазину не виходила. З 16:00 до 18:00, за вказівкою керівника, у секторі логістики шукала замовлений товар, який не доставили клієнту. З 18:00 до 20:00 перебувала у відділі. О 20:00 завершила зміну.

ДОСЬЄ

  • Потерпіла: продавець-консультант Т.
  • Травми внаслідок нещасного випадку: -.
  • Напрям діяльності підприємства N: роздрібна торгівля.
  • Режим роботи підприємства: 40 годин на тиждень — із 07:00 до 22:00. Для покупців магазин відчинений із 07:30 до 22:00. Вихідних немає.
  • Персонал магазину, який продає товари, працює у три зміни: І зміна — з 07:00 до 16:00; обідня перерва з 11:00 до 12:00. ІІ зміна — з 11:00 до 20:00; обідня перерва з 15:00 до 16:00. ІІІ зміна — з 13:00 до 22:00; обідня перерва з 17:00 до 18:00.
  • Загальний стаж роботи потерпілого: 2 роки 2 місяці; за професією — 1 рік 1 місяць; на підприємстві — 1 рік 1 місяць.
  • Професійний добір: не вимагається.
  • Інструктажі з ОП: вступний — 06.07.2017; первинний — 10.07.2017; повторний — час ще не настав.
  • Медогляди: попередній — 19.08.2016; періодичний — не пройшла.

За пояснювальною запискою та протоколом опитування продавця-консультанта комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку з’ясувала таке. У день, коли стався нещасний випадок, між 18:00 та 19:00 Т. йшла із сектору логістики до відділу споживчих товарів. Під час ходьби вона відчула біль у правій нозі. Про це повідомила керівнику відділу К. та продавцю-консультанту Ю.

Т., коли завершила зміну, о 20:00 поїхала додому з набряклою ногою.

Через два дні продавець-консультант звернулася до страхової компанії зі скаргами на біль у правій нозі. Та направила її до клініки на обстеження. За результатами обстеження Т. звернулася до лікарні за місцем проживання. Там їй відкрили листок непрацездатності, в якому вказали, що вона отримала виробничу травму.

За листом лікарні встановили, що цей випадок не є виробничою травмою, а в листку непрацездатності ортопед-травматолог необгрунтовано зазначив, що причиною його видачі є виробнича травма.

Аналіз на виявлення алкоголю та наркотичних речовин у крові пацієнтки не проводили.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Інший нещасний випадок через недотримання вимог інструкцій з охорони праці мав значно тяжчі наслідки. Дізнайтеся, як його розслідували

Які висновки комісії з розслідування

Комісія розглянула усі матеріали справи й дійшла висновку, що нещасний випадок, який стався із продавцем-консультантом Т., не підпадає під дію пункту 15 Порядку № 1232. Вона визнала нещасний випадок не пов’язаним із виробництвом й оформила акт лише за формою Н-5.

Особи, дії або бездіяльність яких призвели до нещасного випадку: немає.

Члени комісії з розслідування нещасного випадку зустрілися з потерпілою. Вони роз’яснили Т. її права відповідно до законодавства.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Чи отримала потерпіла страхові виплати? Відповідь ви знайдете у статті з Довідника

Центральна частина статичний блок 2