Зразок Програми вступного інструктажу з охорони праці
Закон про охорону праці скеровує: працівники під час прийняття на роботу та протягом роботи повинні проходити коштом роботодавця інструктаж з охорони праці. Тих, хто не пройшов інструктаж, не допускають до роботи.
Як організувати інструктажі, визначає розділ 6 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення).
Відповідальність за організацію і проведення інструктажів несе роботодавець.
Чотири запитання про інструктажі під час воєнного стану
Вимоги до вступного інструктажу з ОП
Вступний інструктаж з охорони праці — це перше, з чим стикається працівник на новій роботі. Його проводять або до початку роботи в перший робочий день, або напередодні, якщо вже є наказ про прийняття на роботу.
Проводити вступний інструктаж може спеціаліст служби охорони праці або інший фахівець за наказом/розпорядженням роботодавця. Такий фахівець має попередньо пройти навчання і перевірку знань із питань охорони праці відповідно до Типового положення.
Особа, яка проводить інструктаж, знайомить працівника з локальними нормативними актами й інформаційними матеріалами з охорони праці, звертає увагу на особливості виробництва, відповідає на запитання.
Під час вступного інструктажу потрібно роз’яснити:
- основні вимоги Закону про охорону праці та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»
від 23.09.1999 № 1105-XIV , Кодексу законів про працю України щодо прав, обов’язків і відповідальності працівників з питань охорони праці; - правила поведінки працівників на території підприємства, під час пожеж та стихійних лих, а також правила надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві і правил поведінки у разіаварії (ст. 18 Закону про охорону праці);
- дії у разі аварійних ситуацій на підприємстві, пов’язаних із безпосередньою загрозою для їхнього життя і здоров’я, та про вжиті або такі, що мають бути вжитими, запобіжні й захисні заходи (п. 2.2 розд. ІІ Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом МНС
від 25.01.2012 № 67 ). - вимоги до системи управління охороною праці (СУОП), що діє на підприємстві.
Вступний інструктаж проводять за програмою вступного інструктажу, розробленою інженером з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва. Програма та тривалість інструктажу затверджуються роботодавцем. У наказі, яким затверджують програму вступного інструктажу, вказують також, якою має бути тривалість вступного інструктажу.
Програма вступного інструктажу з питань охорони праці
Програма вступного інструктажу з охорони праці — це нормативний акт, що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні робіт певного виду або професії. Зміст програми нормативно-правові акти не регламентують.
З огляду на мету цього інструктажу під час його проведення працівники мають отримати інформацію, яку передбачає законодавство з охорони праці та яку їм не нададуть протягом подальшого навчання, зокрема первинного інструктажу на робочому місці.
Зокрема, програма вступного інструктажу з охорони праці має розкривати інформацію, викладену в таких нормативних документах:
- статті 5–8, 13, 14, 17, 18, 41, 42, 44 Закону про охорону праці;
- статті 21, 29, 40, 46, 50, 51, 54, 66, 70, 139, 149 Кодексу законів про працю України;
- статті 35, 36, 39, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV;
- Типове положення;
- Перелік робіт з підвищеною небезпекою, затверджений наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15;
- Мінімальні вимоги до забезпечення знаками безпеки та здоров’я на роботі, затверджені наказом Міністерства економіку України від 09.03.2023 № 1268;
- Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджені наказом Мінсоцполітики від 29.11.2018 № 1804;
- Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 № 337;
- пункт 3 розділу ІІ та розділ VIII Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417.
Оскільки Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затверджений постановою КМУ
Основний обсяг інформації вступного інструктажу потрібно зорієнтувати на працівників, яких приймають на постійну або тимчасову роботу.
Після проходження робітником інструктажу результат обов’язково реєструється у журналі вступного інструктажу (з підписами працівника та фахівця, який проводив такий інструктаж). Також факт, що працівник пройшов вступний інструктаж, фіксують у наказі про прийняття на роботу.
Які питання розглядаються в програмі вступного інструктажу з ОП
Серед іншого програма вступного інструктажу з питань охорони праці може охоплювати такий перелік питань:
- Загальні правила поведінки працівників на території підприємства.
- Основні положення Законів України «Про охорону праці», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Кодексу законів про працю України.
- Основні небезпечні й шкідливі виробничі чинники та засоби захисту від них.
- Основні вимоги гігієни праці.
- Загальні вимоги протипожежної безпеки.
- Основи електробезпеки в установі.
- Нещасний випадок на виробництві.
- Домедична допомога потерпілим.
Загалом питань може висвітлюватися більше залежно від специфіки виробництва, небезпеки, рівня організації охорони праці та пожежної безпеки тощо. Перед затвердженням програми проведення вступного інструктажу з охорони праці на підприємстві перелік питань попередньо обговорюють відповідні фахівці та служби.
Ви маєте це знати!
Такого документа, як Інструкція вступного інструктажу з охорони праці — не існує. Керуйтеся програмою вступного інструктажу, яку розробляє служба охорони праці відповідно до особливостей виробництва та затверджує роботодавець.