Під час визначення у листку непрацездатності причини непрацездатності керуються вимогами Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ України від 09.04.2008 № 189 (далі — Положення). Так, у пп. 5.1.6 цього Положення зазначено, що у разі звернення хворого з приводу нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві без направлення підприємства у медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого лікар:
- вказує дату та час звернення хворого;
- зазначає дату, час, місце та обставини травми;
- вказує вид травми (виробнича травма чи побутова) зі слів хворого, які надалі не можуть виправлятись або змінюватися, детальний опис характеру враження;
- оформлює відповідну документацію (згідно з Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232 (далі — Порядок № 1232), та Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою КМУ від 22.03.2001 № 270).
Зазначеним вище Положенням не передбачено, що зміна причини тимчасової непрацездатності входить до обов’язків лікаря (лікарсько-консультативної комісії).
Яких заходів вживати, щоб працівники менше хворіли, читайте у статті Профілактика професійних захворювань та реабілітація хворих на них осіб
Нагадаємо, згідно з п. 9 Порядку № 1232 лікувально-профілактичний заклад повинен передати протягом доби з використанням засобів зв’язку та на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого від нещасного випадку з посиланням на нещасний випадок на виробництві за встановленою формою:
- підприємству, де працює потерпілий;
- робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України за місцезнаходженням підприємства, де працює потерпілий;
- територіальному органу Держгірпромнагляду за місцем настання нещасного випадку;
- закладу Держсанепідслужби (у разі виявлення гострого профзахворювання (отруєння)).
Відповідно до п. 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ України, Мінпраці України, ФСС ТВП, ФСС НВВ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, у графі «Причина непрацездатності:» слід обов’язково підкреслити відповідну причину увільнення від роботи. Пункти 2 (захворювання професійне та його наслідки), 4 (нещасний випадок на виробництві та його наслідки) виправленню не підлягають.
Згідно з п. 4.6 цієї Інструкції у разі тимчасової непрацездатності («захворювання професійне та його наслідки — 2» або «нещасний випадок на виробництві та його наслідки — 4») слід указати дату встановлення професійного захворювання або нещасного випадку на виробництві.
Отже, лікар вносить у листок непрацездатності причину непрацездатності зі слів хворого, яка у подальшому не може бути змінена.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-III (далі — Закон № 2240) на підприємстві має бути створена комісія із соціального страхування, яка працює відповідно до Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління ФСС ТВП від 23.06.2008 № 25 (далі — Положення про комісію).
Пп. 3.1.1 цього Положення передбачено, що комісія із соціального страхування приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Комісія також приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково) та перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Отже, комісія має право розглянути матеріали розслідування нещасного випадку, акти розслідування та прийняти рішення щодо призначення або не призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у конкретному випадку.
Однак підставою для призначення такого виду матеріального забезпечення як допомога по тимчасовій непрацездатності (відповідно до Закону № 2240) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Отже, можна дійти висновку, що на сьогодні у нормативних актах це питання чітко не визначено. Водночас комісія із соціального страхування відповідно до п. 2.1 Положення про комісію має право отримувати від органів ФСС ТВП безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, звертатися за необхідності до робочих органів відділень ФСС ТВП щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства.
Тому для вирішення питання запитувача комісії із соціального страхування підприємства доцільно звернутись до ФСС ТВП для отримання консультації саме з ситуації, що сталася на конкретному підприємстві з конкретним працівником.