Заміна відпустки грошовою компенсацією

1018

Запитання

Чи законна заміна відпустки грошовою компенсацією?

Відповідь

Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

Статтею 45 Конституції України передбачено право на відпочинок кожного, хто працює. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.

Відповідно до ст. 74 КЗпП громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні (основна та додаткові) відпустки зі збереженням місця роботи (посади) і заробітної плати.

Заміна відпустки грошовою компенсацією Працівник має право на додаткову відпустку за шкідливі умови праці: чи обов’язково надавати інші пільги?


У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією (ст. 83 КЗпП та ст. 24 Закону про відпустки).

Заміна щорічної відпустки грошовою компенсацією є порушенням вимог чинного трудового законодавства, зокрема, ст.ст. 80 і 83 КЗпП та ст. 24 Закону про відпустки.

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці


За порушення законодавства про працю передбачена відповідальність:

За порушення законодавства про відпустки ч. 1 ст. 2 КпАП для посадових осіб передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн. Фінансова відповідальність у розмірі мінімальної заробітної плати передбачена ст. 265 КЗпП.

СкачатиШтрафи за порушення законодавства про працю 2019

Джерело інформації: лист Держпраці від 20.09.2018 р. № 4440/4/4.1-315-18

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про надання відпустки без збереження зарплати на час карантину

Надання відпустки за власний рахунок в період карантину через COVID-19 відрізняється від надання такої відпустки за штатних умов. Існує декілька варіантів оформлення наказу, з якими ми вас ознайомимо у статті.
31042