Робота у вихідні та святкові дні: як не порушити законодавсто

Автор
юрист-практик, експерт з питань охорони праці
Що потрібно знати роботодавцям про залучення працівників до роботи у вихідні та святкові дні під час воєнного стану. Читайте статтю та «озброюйтесь» новим законодавчими нормами.

 

Роботодавці мають знати вимоги законодавства щодо залучення працівників до роботи у святкові, неробочі та вихідні дні як у мирний час, так і під час дії у країні воєнного стану. 

logo_download.png

Акт приймання і перевірки засобів індивідуального захисту

Скачати безплатно

Вихідні та святкові дні в Україні. Нормативне регулювання

Вихідні, святкові і неробочі дні в Україні визначені різними статтями КЗпП.

Святкові і неробочі дні визначає стаття 73 КЗпП. Святкові дні 2025 — це, зокрема:

Дата

Назва свята

1 січняНовий Рік
8 березняМіжнародний жіночий день
1 травняДень праці
8 травняДень пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
28 червняДень Конституції України
15 липняДень Української Державності
24 серпняДень Незалежності України
1 жовтняДень захисників та захисниць України

Робота також не проводиться в дні релігійних свят. Неробочими днями у 2025 році в Україні є такі:

  • 20 квітня — Пасха (Великдень);
  • 8 червня — Трійця;
  • 25 грудня — Різдво Христове.

Вихідні дні — це дні, в які працівник підприємства не працює згідно з графіком роботи підприємства (або графіком змінності).

Робота у вихідні та святкові дні: як не порушити законодавсто  Зверніть увагу! З 30.07.2023 діють норми Закону України «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України». Відповідно до цих змін передбачені такі святкові та неробочі дні:

Дата

Назва свята

24 серпняДень Незалежності України
1 жовтняДень захисників та захисниць України
25 грудняРіздво Христове

Порядок надання вихідних днів

Відповідно до ст. 67 КЗпП України при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні — один вихідний день.

Загальним вихідним днем є неділя.

Другий вихідний день при п'ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, погодженим із органом первинної профорганізації (профспілковим представником), і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.

Законодавством встановлені деякі особливості надання вихідних днів на тиждень, зокрема:

  • на підприємствах, де робота не може бути перервана в загальний вихідний день у зв'язку з необхідністю обслуговування населення (магазини, підприємства побутового обслуговування, театри, музеї і інші), вихідні дні встановлюються місцевими радами (стаття 68 КЗпП України);
  • на підприємствах, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов'язаних з роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується роботодавцем (стаття 69 КЗпП України).

Також, враховуючи норми статті 61 КЗпП України, при підсумованому обліку робочого часу вихідні дні можуть чергуватися з робочими днями через різну кількість днів залежно від графіка роботи підприємства або окремих працівників.

Положення про встановлення вихідних днів закріплюється у колективному договорі підприємства.

Робочий час: тривалість та особливості

Вихідні та святкові дні під час воєнного стану

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 24 лютого 2022 року в державі введено воєнний стан, під час якого діють обмеження та особливості організації трудових відносин. Вони встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136-IX).

Відповідно до частини 6 статті 6 Закону № 2136-IX у період дії воєнного стану в Україні не застосовуються норми статті 53, частини першої статті 65, частин 3-5 статті 67, статей 71, 73, 781 Кодексу законів про працю України та частини другої статті 5 Закону України «Про відпустки».

Крім того, цим Законом передбачено, що:

  • п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень та час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) встановлюється роботодавцем;
  • тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.

Таким чином на період дії воєнного стану не діють норми КЗпП України щодо:

  • скорочення тривалості роботи працівників на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні напередодні святкових і неробочих днів, а також щодо заборони перевищення тривалості робочого дня більше ніж 5 годин напередодні вихідних днів при шестиденному робочому тижні;
  • встановлення обмеження для застосування граничних норм надурочних робіт;
  • перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем;
  • надання Кабінетом Міністрів України рекомендацій підприємствам про перенесення вихідних та робочих днів у порядку і на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями;
  • накладення заборони на залучення працівників до роботи у вихідні, святкові і неробочі дні;
  • неврахування святкових і неробочих днів при визначенні тривалості щорічних відпусток.

thumbnail_PW_demoeop.jpg

Слід також зазначити, що з 19.07.2022 законодавець повернув статтю 72 КЗпП України. Вона діятиме лише у період воєнного стану. Отже, як і раніше:

  • робота у вихідний день буде компенсуватися за згодою сторін наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі;
  • оплата за роботу у вихідний день обчислюватиметься відповідно до статті 107 КЗпП України за фактично відпрацьовані години.

При цьому одночасно отримати і інший день відпочинку, і подвійну оплату за відпрацьований вихідний день не можна.

123.png Зверніть увагу! Закон № 2136-IX діє лише у період дії воєнного стану та втрачає чинність з дня припинення або скасування воєнного стану.

День захи
День захисників та захисниць України

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді