Регулювання охорони праці на підприємстві

1943

Запитання

Які документи регулюють питання охорони праці на підприємстві?

Відповідь

На виконання постанови Кабміну від 27.01.93 № 64 наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 21.12.1993 № 132 затверджено Порядок опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві. Відповідно до нього відповідні локальні нормативні акти повинні забезпечити чітку систему управління охороною праці з метою створення безпечних і нешкідливих умов праці в кожному структурному підрозділі та на робочому місці.

До таких актів належать: правила внутрішнього трудового розпорядку, інструкції з охорони праці для працюючих за професіями і видами робіт та про заходи пожежної безпеки, положення:

Регулювання охорони праці на підприємстві Дізнайтеся, як потрібно вносити зміни до локальних нормативних актів з охорони праці

Основним нормативним актом, що регулює внутрішній розпорядок та питання дисципліни на підприємстві є Правила внутрішнього трудового розпорядку, які розробляються на підставі Типових правил з урахуванням умов праці на певному підприємстві. У Правилах конкретизуються:

  • обов’язки адміністрації та працівників;
  • питання прийому їх на роботу та звільнення;
  • використання робочого часу;
  • порядок застосування заохочень за сумлінну працю та заходів впливу на порушників трудової дисципліни.

Важливим документом, що регулює відносини між власником підприємства і найманими працівниками, зобов’язання сторін з виробничих, трудових та соціально-економічних питань є колективний договір, який укладається на підприємствах незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. Правові засади з розробки, укладення та виконання колективних договорів і угод врегульрвані Законом України від 01.07.1993 № 3356-XI «Про колективні договори і угоди». Зміст колективного договору визначається ст. 7 названого Закону.

Крім того, відповідно до ст. 20 Закону про охорону праці в колективному договорі сторони передбачають:

  1. соціальні гарантії працівникам у галузі на рівні не нижче визначеного законодавством;
  2. комплексні заходи щодо:

У колективному договорі також зазначається розмір вихідної допомоги, що виплачується при звільненні працівника у зв’язку з порушенням роботодавцем законодавства про охорону праці і недотриманням умов колективного договору з цих питань. Крім того, у договорі встановлюються обсяги і джерела фінансування заходів з питань охорони праці, а також можуть передбачатись додаткові, порівняно з чинним законодавством, гарантії та соціально-побутові пільги для працівників.

Стаття 13 Закону про охорону праці покладає на роботодавця обов’язки щодо забезпечення функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, який для реалізації цих вимог на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб створює службу охорони праці (ст. 15 Закону про охорону праці). Цей підрозділ створюється, з урахуванням специфіки виробництва і видів діяльності підприємства, чисельності працівників, умов праці та інших факторів. Положення про службу розробляється і затверджується роботодавцем на підставі Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255.

додаток

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги до безпеки праці у будівництві

Охорона праці на будівництві має бути організована таким чином, щоб захистити як робітників, які виконують роботи на об’єкті, так і сторонніх осіб, котрі можуть опинитися біля будівельного майданчика. Держава чітко визначає нормативи та стандарти безпечної роботи, яких слід дотримуватися відповідним суб’єктам господарювання.
26915

Газонебезпечні роботи

Які роботи належать до газонебезпечних, хто може виконувати такі роботи та коли потрібен наряд-допуск, які вимоги передбачені у законодавстві до виконання газонебезпечних робіт? Читайте статтю та працюйте безпечно!
35244

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
28381

Завдання та обов'язки служби охорони праці підприємства

Служба охорони праці контролює стан безпеки та гігієни праці на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся, коли потрібно створювати СОП, якою має бути її чисельність, а також про права та обов'язки служби охорони праці.
72266