Підстави проведення позапланових заходів державного нагляду

474

Запитання

Які підстави для проведення позапланових заходів державного нагляду у випадку настання аварії, що була пов’язана з діяльністю суб’єкта господарювання?

Відповідь

Відповідь на це питання міститься у листі Держпраці від 22.03.2018 №2204/3/9-2-ДП18. Однак варто зауважити, що листи Держпраці не є нормативно-правовими актами та мають інформаційний, рекомендаційний характер.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання. Звертаємо увагу, що у вказаній статті не зазначені джерела інформації про аварію.

Підстави проведення позапланових заходів державного наглядуДізнайтеся, який порядок встановлення професійних хвороб

Отже, підставою для здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності є сам факт настання аварії, що була пов’язана з діяльністю суб’єкта господарювання, незалежно від джерела отримання інформації про таку подію.

Водночас, відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1232 (далі – Порядок), аварією є небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об’єкті, території або акваторії загрозу для життя і здоров’я людей і призводить до руйнування будівель, споруд, інженерних, комунікацій, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи завдає шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно з п. 103 Порядку роботодавець зобов’язаний негайно повідомити про аварію:

  • територіальний орган Держпраці, орган, до сфери управління якого належить підприємство;
  • відповідну місцеву держадміністрацію;
  • орган з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій;
  • прокуратуру за місцем виникнення аварії;
  • відповідний профспілковий орган, а у разі травмування або загибелі працівників також відповідний робочий орган Фонду.

Від правильності встановлення причини нещасного випадку залежить й ефективність розроблюваних заходів щодо запобігання подібним випадкам. Однак не всім відомо, як правильно її визначати.

Таким чином, одержання територіальним органом повідомлення від роботодавця або інформації із засобів масової інформації чи інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, про настання аварії є підставою для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб’єктом господарювання, з діяльністю якого пов’язане настання події.

Оновлено План комплексних перевірок на 2018 рік Читайте також за темою:

Водночас наголошується, що відповідно до вимог Закону для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) необхідно володіти інформацією стосовно найменування суб’єкта господарювання чи його відокремленого підрозділу, або прізвища, ім’я та по батькові фізичної особи – підприємця, а також місцезнаходження суб’єкта господарювання чи його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід.

Під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Призначення відповідального за теплове господарство

Як правильно призначити відповідального за теплове господарство? Які вимоги до персоналу та що необхідно знати для безпечної експлуатації теплових установок і мереж? У статті розглянуто ключові аспекти, правила та рекомендації щодо організації теплового господарства на підприємстві.
458

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
58008

Cистема управління охороною праці (СУОП)

Що таке система управління охороною праці на підприємстві або СУОП та для чого її впроваджувати? Які питання повинна регулювати ця система та як визначити її ефективність? Дізнайтеся більше зі статті.
44005

Дотримання вимог охорони праці на елеваторах

Елеватори входять у новий сезон роботи в умовах війни. Поряд з небезпеками воєнного стану, періодичних обстрілів та аварійних відключень електроенергії на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Тому роботодавцям необхідно забезпечити постійний нагляд за безпекою на робочих місцях та організовувати технологічний процес відповідно до вимог нормативно - правових актів з охорони праці (далі – НПАОП).
265