ФПУ про стягнення заборгованості із заробітної плати

ФПУ наголошує, що нині роботодавці дозволяють собі по декілька місяців затримувати заробітну плату, навіть при звільненні повністю не розраховуються з працівником, що є грубим порушенням конституційних та трудових прав громадян України

У листі від 12.08.2015 № 06/01-26/1025 Федерація професійних спілок України (далі — ФПУ) повідомляє про порядок стягнення заборгованості із заробітної плати.

ФПУ наголошує, що нині роботодавці дозволяють собі по декілька місяців затримувати заробітну плату, навіть при звільненні повністю не розраховуються з працівником, що є грубим порушенням конституційних та трудових прав громадян України.

У цьому випадку одним з ефективних способів захисту прав є звернення до суду. Фахівці ФПУ рекомендують користуватися пам’яткою у вигляді Інформації про порядок стягнення заборгованості із заробітної плати.

В пам’ятці згадано, що згідно зі статтею 115 Кодексу законів про працю України (далі —КЗпП) зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

У разі виникнення затримки виплати зарплати працівник має право звертатися до суду за захистом своїх прав з позовною заявою, зразок якої подано у листі.

ІНСТРУКТАЖІ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Відповідно до частини першої статті 16 Цивільного кодексу України, статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Трудові спори підлягають безпосередньому розглядові в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах (статті 231, 232 КЗпП України).

У статті 109 ЦПК України визначено, що позови до фізичної особи пред’являються до суду за місцем її проживання або місцем перебування. Позови до юридичних осіб пред’являються до суду за їхнім місцезнаходженням.

Водночас, статтею 110 ЦПК України передбачена можливість пред’явлення позовів, що виникають з трудових відносин також і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

При зверненні до суду з позовами про стягнення заборгованості із заробітної плати позивачі звільняються від сплати судового збору.

Відповідно до частини першої статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум (стаття 116 КЗпП України).

Якщо при звільненні не було проведено повного розрахунку з працівником, виникає необхідність захисту його трудових прав у суді.

Працівник має право на отримання середнього заробітку за час затримки розрахунку (стаття 117 КЗпП України).

ФПУ нагадує, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком (частина друга статті 233 КЗпП України).

Читайте на порталі

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21326

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14366

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
651

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4844

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді