Порядок встановлення доплат за роботи зі шкідливими умовами праці хочуть змінити

Мінсоцполітики розробило проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій забезпечення мінімальної заробітної плати та оплати праці на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці

Проект акта спрямований на вдосконалення законодавства щодо порядку визначення розміру мінімальної заробітної плати та приведення у відповідність до сучасних умов порядку встановлення доплат за роботу на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці.

Скачатипояснювальну записку

Скачатипорівняльну таблицю

У проекті закону, розробленому Мінсоцполітики, передбачене внесення змін до деяких законодавчих актів України, зокрема до ст. 100 КЗпПУ. Її пропонують викласти в такій редакції:

Стаття 100. Оплата праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці та умовах підвищеного ризику для життя і здоров’я

Оплата праці працівників, зайнятих на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, проводиться в підвищеному розмірі шляхом установлення доплат, розміри яких визначається колективним договором, а в разі його відсутності — наказом (розпорядженням) роботодавця, з урахуванням класифікації умов праці за ступенем важкості, шкідливості та небезпеки за результатами атестації робочих місць за умовами праці. При цьому розміри таких доплат не можуть становити менш ніж 4 відсотки тарифної ставки (окладу).

Галузевими угодами можуть встановлюватися доплати у розмірах, вищих від передбачених частиною першою цієї статті.

Законодавством можуть встановлюватися інші гарантії підвищеної оплати праці за роботу у несприятливих умовах або в умовах підвищеного ризику для життя та здоров’я працівника.

Аби дізнатися, який процент до тарифної ставки передбачено залежно від важкості умов праці чинним законодавством, скористайтеся Таблицею

Скачати Таблицю
Розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Частину 2 ст. 31 закону «Про оплату праці» запропоновано викласти в такій редакції:

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:
доплати працівникам, зайнятим на роботах із важкими, шкідливими і небезпечними умовами праці, в несприятливих умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров’я;
доплати за суміщення професій (посад), виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт;
премії до святкових і ювілейних дат;
сума індексації заробітної плати.

Стаття 9 КЗпПУ матиме такий вигляд у разі прийняття проекту Мінсоцполітики:


Стаття 9. Умови визначення розміру мінімальної заробітної плати

Розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням:
потреб працівників та їхніх сімей;
середнього рівня заробітної плати;
розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого відповідно до ст. 5 Закону України «Про прожитковий мінімум»;
прогнозного індексу споживчих цін;
рівня зайнятості, продуктивності праці, інших економічних умов;
рівня податків, обов’язкових зборів та внесків;
соціальних пільг, гарантій, компенсацій.

Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі, не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з Прикінцевими положеннями у разі прийняття проекту закону він набуде чинності з 1 січня 2020 р. Поки що до 22 квітня 2019 р. триватиме його обговорення.

Вебінар ОП

Статті за темою

Усі статті за темою

Новий Покажчик НПАОП

Роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Чинні у 2024 році нормативні акти ви знайдете в Покажчику нормативно-правових актів з охорони праці.
95805

Відповідь на припис пожежників

Завантажте зразок відповіді на припис Державної служби України з надзвичайних ситуацій про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
7028

Заходи із підготовки підприємства до роботи у весняно-літній період

Шкідливі й небезпечні фактори виробництва, ризики на робочих місцях у теплий та холодний період року різні. Тому завчасно розробіть на підприємстві заходи, що допоможуть підготуватися до роботи у весняно-літній період.
1799

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді