Проведення механічних та електричних випробувань

1046
Автор
головний державний інспектор Головного управління Державної служби України з питань праці у Київській області, експерт з питань охорони праці

Запитання

Чи потрібно оформлювати наряд-допуск для проведення електричних та механічних випробувань?

Відповідь

Механічні та електричні випробування (індивідуальних засобів захисту та монтажних пристосувань, машин і механізмів) потрібно проводити за нарядом бригадою у складі не менше ніж дві особи, з яких виконавець робіт повинен мати V групу з електробезпеки, а інші — не нижче ніж IV. Випробовування виконує персонал, що пройшов спеціальне навчання та перевірку знання схем і правил проведення випробовувань. Особи, допущені до проведення випробовувань, повинні мати відмітку про це в посвідченні про перевірку знань.

Нормативна база з питань утримання електроустановок споживачів

Механічні випробування захисних засобів і монтажних пристосувань слід проводити на спеціально обладнаних стендах приладами, що пройшли відповідну перевірку. Електричні випробування має проводити лабораторія, зареєстрована в органах ДП «Укрметртестстандарт» (п. 6.6 розд. VI Правил безпечної експлуатації контактної мережі та пристроїв електропостачання автоблокування залізниць, затверджених наказом МНС від 13.01.2012 № 19, НПАОП 60.1-1.02-12; далі — Правила).

Згідно з Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4; НПАОП 40.1-1.21-98) випробування проводять бригади у складі не менше двох працівників, з яких керівник робіт повинен мати групу IV, а інші — групу III. Їх можуть виконувати лише працівники, які пройшли спеціальну підготовку і перевірку знань схем випробувань і правил в обсязі розділу 7 та мають практичний досвід проведення випробувань в умовах діючих електроустановок, одержаний у період стажування, тривалістю не менше ніж місяць під контролем досвідченого працівника з групою III.

Проведення механічних та електричних випробувань

Які знаки безпеки використовувати в електроустановках

Перевірку знань слід проводити одночасно із загальною перевіркою знань Правил у ті ж строки і тією ж комісією. До її складу включіть спеціаліста з випробування устатковання, який має V групу з електробезпеки, під час перевірки знань працівників, які проводять випробування в електроустановках напругою понад 1000 В, і групу IV — під час перевірки знань працівників, які проводять випробування в електроустановках напругою до 1000 В. Про результати перевірки зробіть відповідний запис у посвідченні та в журналі (п. 7.6.2 НПАОП 40.1-1.21-98).

Випробування в електроустановках напругою понад 1000 В потрібно проводити за нарядом, а електродвигунів такої ж напруги, від яких від’єднані кабелі живлення і кінці їх заземлені, — за розпорядженням (п. 7.6.3 НПАОП 40.1-1.21-98).

Масові випробування ізоляційних матеріалів і виробів (засобів захисту, різних ізоляційних деталей тощо), що проводять поза електроустановкою напругою понад 1000 В із використанням стендів, у яких струмовідні частини закриті суцільними або сітчастими огородженнями, а двері забезпечені блокуванням, може виконувати особа з групою IV одноосібно в порядку поточної експлуатації (п. 7.6.8 НПАОП 40.1-1.21-98). У цьому випадку йдеться про залучення спеціально навчених працівників, які спеціалізуються лише на «масовому» випробуванні засобів електрозахисту.

Порядок проведення робіт за наряд-допуском, розпорядженням та в порядку поточної експлуатації в електроустановках визначає роботодавець, наприклад у Положенні про енергетичну службу підприємства.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також скачуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
121520

Роботи підвищеної небезпеки

Дізнайтеся, які документи потрібні для організації робіт підвищеної небезпеки та як їх оформити, а також, як проводити роботи з підвищеною небезпекою під час воєнного стану.
64884

Наряд-допуск на виконання вогневих робіт

В яких випадках потрібно оформлювати наряд-допуск на виконання тимчасових вогневих робіт, хто розробляє такий документ? Відповіді на ці питання ви знайдете у статті, а також зможете скачати бланк наряду-допуску на виконання вогневих робіт.
20885

Наказ про затвердження Положення про застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки

Якщо на підприємстві виконують різні роботи підвищеної небезпеки, доцільно розробити Положення про застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки. Наводимо зразок наказу для затвердження такого Положення.
4260