Вимоги безпеки під час ручного дугового зварювання

864

Запитання

Як мінімізувати шкідливі фактори під час ручного дугового зварювання?

Відповідь

Допуск працівника до зварювальних робіт

Одним із основних технологічних процесів у багатьох галузях промисловості є електродугове зварювання. Воно характеризується шкідливими та небезпечними факторами, які, за певних умов, можуть призвести до професійних захворювань та нещасних випадків з працівниками робочих зварювальних професій. Незважаючи на постійне вдосконалення способів дугового зварювання та зварювальних матеріалів, багато гігієнічних проблем зварювального виробництва до цього часу остаточно не вирішено. Як наслідок — недотримання вимог безпеки негативно позначається на здоров’ї та працездатності електрозварювальників.

Найбільший вплив на зварника і всіх осіб, які перебувають у зоні виконання електрозварювальних робіт, має випромінювання зварювальної дуги.

Зварювальна дуга – джерело випромінювань хвиль різної довжини: видимих світлових, ультрафіолетових та інфрачервоних. Людське око не може пристосуватися до яскравого видимого випромінювання зварювальної дуги. Перерви у горінні дуги утворюють різкі контрасти освітлення.

Для того, щоб ослабити світловий потік і зменшити контрасти освітленості, використовують густо пофарбоване захисне скло, через яке зварник спостерігає за процесом зварювання. Сильне ультрафіолетове випромінювання дуги спричиняє запалення очей, а за тривалої дії — опіки шкіри.

Для захисту від впливу шкідливих факторів необхідно дотримуватися таких вимог:

  • захисне скло повинно повністю затримувати ультрафіолетові промені та достатньою мірою поглинати інфрачервоні промені, які при тривалій дії можуть викликати зниження гостроти зору;
  • всі частини тіла, не покриті одягом, повинні бути захищені від випромінювання дуги: на обличчі та шиї мають бути щитки або шлем-маска, на зап’ястях рук — рукавиці.
  • пофарбоване захисне скло зовні прикривається звичайним безколірним склом, яке захищає від розбризкування металу і періодично замінюється по мірі забруднення і зменшення прозорості;
  • шкідливість випромінювання зварювальної дуги для тих, хто перебуває поруч, зменшується огородженням поста зварника кабінами, переносними щитами, занавісками.

Зварювальна дуга безперервно виділяє у навколишню атмосферу гази і дим з дрібними твердими частками, переважно окислів металу. Кількість газів та димових часток і ступінь їх шкідливості для працівників залежить від роду зварювального металу, складу електродної обмазки. Для захисту працівників використовують вентиляційні та інші пристрої.

Вимоги безпеки під час ручного дугового зварювання
Леонід Шевчуквикладач охорони праці навчально-курсового комбінату «Професіонал-Фаст»
Підприємству відмовили у пролонгації дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки

Ручне дугове зварювання повинно здiйснюватися на стацiонарних постах, обладнаних пристроями мiсцевої витяжної вентиляцiї. За неможивості виконувати зварювання металiв на стацiонарних постах, для локального видалення пилу i газоподiбних компонентiв аерозолю вiд зварювальної дуги повиннi застосовуватися мiсцевi вiдсмоктувачi.

Не дозволяється зварювати посудини i трубопроводи, якi перебувають пiд тиском, або мiстять рiдини.

Електрозварник піддається небезпеці ураження електрострумом, адже він торкається струмопровідних частин зварювального ланцюга. Особливо небезпечним є зварювання всередині котлів, резервуарів та інших об’єктів, в яких зварник сидить або лежить на металі, і зварювання у вогких приміщеннях, на відкритому повітрі, у вогку погоду тощо. Для зменшення небезпеки ураження струмом необхідно сурово дотримуватися правил безпеки, надійно заземлювати корпус зварювальних машин та апаратів, слідкувати за справністю електрозварювальної апаратури та ізоляції всіх частин зварювальної установки. У ризикових умовах роботи необхідно застосовувати для зварника дерев’яні підмости, гумові килимки тощо, які посилюють ізоляцію тіла зварника від землі.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як підготувати підприємство до можливих аварійних ситуацій в енергомережі

Дізнайтеся про заходи, які допоможуть зменшити ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків на підприємстві. Практичні рекомендації, інструкції, ефективні методи запобігання аварійним ситуаціям в енергомережі – усе в одному матеріалі
102

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
22582

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14366

Лісосічні роботи: організація безпечних умов праці

Як організувати безпечне проведення лісосічних робіт, за яких погодних умов дозволено проводити такі роботи та якими знаками безпеки позначати місця їх виконання. Про все це, а також про основні причини травмування працівників лісової галузі та про профілактику нещасних випадків — далі у статті.
11735

Як експлуатувати газові балони

Безпечна експлуатація газових балонів залежить від багатьох чинників. У статті розповімо, як заповнювати, транспортувати та зберігати, як проводити техогляд, як навантажувати та розвантажувати балони з газами.
23124