Засоби захисту в електроустановках

3032

Запитання

Якими засобами захисту має бути укомплектований працівник, який обслуговує електроустановки?

Відповідь

Персонал, який обслуговує електроустановки, повинен бути забезпечений всіма необхідними засобами захисту, навчений правилам їх застосування і зобов’язаний користуватися ними для безпеки роботи.

Побутові електротехнічні пристрої на виробництві. Що варто знати?

Засоби захисту повинні мають зберігатися як інвентарні в приміщеннях електроустановки (розподільних пристроях, цехах електростанцій, на трансформаторних підстанціях, в розподільних пунктах електромереж), так само, як інвентарне майно оперативно-виїзних бригад, бригад експлуатаційного обслуговування пересувних високовольтних лабораторій, а також видаватися для індивідуального користування.

Інвентарні засоби захисту розподіляються між об’єктами і оперативно-виїзними бригадами відповідно до системи організації експлуатації, місцевих умов і норм комплектування.

Засоби захисту, що використовуються в електроустановках, повинні відповідати вимогам чинних державних стандартів, технічним умовам щодо їх конструкції тощо.

Відповідальність за своєчасне забезпечення працівників i комплектування електроустановок засобами захисту згідно з нормами комплектування, за організацію належних умов зберігання, створення необхідного запасу, своєчасне проведення періодичних оглядів i випробувань, вилучення непридатних засобів з експлуатації та організацію обліку їх несе роботодавець (власник цих засобів).

Чинним нормативно-правовим актом з охорони праці, в якому наведено перелік засобів захисту, вимоги до їx конструкції, обсяги i норми випробувань, порядку застосування i зберігання, комплектування засобами захисту електроустановок та виробничих бригад є НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів».

Розподільні пристрої напругою до 1000 В мають комплектуватися такими основними та додатковими засобами захисту:

 • ізолювальна штанга (оперативна або універсальна) — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання;
 • покажчик напруги — 2 шт.;
 • ізолювальні кліщі — 1 шт.;
 • діелектричні рукавички — 2 пари;
 • діелектричні калоші — 2 пари;
 • діелектричний килим або ізолювальна підставка — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання;
 • захисні огородження, ізолювальні накладки, переносні плакати і знаки безпеки — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання;
 • захисні окуляри — 1 пара;
 • переносні заземлення — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання.

Комплектація розподільних пристроїв напругою понад 1000 В:

 • ізолювальна штанга (оперативна або універсальна) — 2 шт. на кожний клас напруг;
 • покажчик напруги — 2 шт. на кожний клас напруг;
 • ізолювальні кліщі (за відсутності універсальної штанги) — 1 шт. на кожний клас напруг (за наявності запобіжників на ці напруги);
 • діелектричні рукавички — не менше 2 пар;
 • діелектричне взуття — 1 пара;
 • переносні заземлення — не менше 2 шт. на кожний клас напруг;
 • захисні огородження (щити) — не менше 2 шт;
 • плакати і знаки безпеки (переносні) — за місцевими умовами експлуатації обладнання;
 • захисні окуляри — 2 пари.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Група з електробезпеки інженера з охорони праці

Робота інженера з охорони праці досить багатофункціональна і складна. Дізнайтеся, чи повинен інженер з охорони праці для виконання своїх обов'язків мати групу з електробезпеки?
7883

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59350

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Минулого року масове використання генераторів стало новою українською реальністю. На жаль, восени 2023 року ситуація може повторитися. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
4671

Інструктажі з електробезпеки

Роботодавець зо­бо­в’я­заний регулярно вживати заходів безпеки, щоб унеможливити або мінімізувати ризики виникнення пожежі й ураження працівників електричним струмом. Один із головних заходів — проводити інструктажі, навчання та перевірку знань працівників із питань електробезпеки. Більше про інструктажі з електробезпеки — дізнайтеся зі статті.
12815