Засоби захисту в електроустановках

3880

Запитання

Якими засобами захисту має бути укомплектований працівник, який обслуговує електроустановки?

Відповідь

Персонал, який обслуговує електроустановки, повинен бути забезпечений всіма необхідними засобами захисту, навчений правилам їх застосування і зобов’язаний користуватися ними для безпеки роботи.

Побутові електротехнічні пристрої на виробництві. Що варто знати?

Засоби захисту повинні мають зберігатися як інвентарні в приміщеннях електроустановки (розподільних пристроях, цехах електростанцій, на трансформаторних підстанціях, в розподільних пунктах електромереж), так само, як інвентарне майно оперативно-виїзних бригад, бригад експлуатаційного обслуговування пересувних високовольтних лабораторій, а також видаватися для індивідуального користування.

Інвентарні засоби захисту розподіляються між об’єктами і оперативно-виїзними бригадами відповідно до системи організації експлуатації, місцевих умов і норм комплектування.

Засоби захисту, що використовуються в електроустановках, повинні відповідати вимогам чинних державних стандартів, технічним умовам щодо їх конструкції тощо.

Відповідальність за своєчасне забезпечення працівників i комплектування електроустановок засобами захисту згідно з нормами комплектування, за організацію належних умов зберігання, створення необхідного запасу, своєчасне проведення періодичних оглядів i випробувань, вилучення непридатних засобів з експлуатації та організацію обліку їх несе роботодавець (власник цих засобів).

Чинним нормативно-правовим актом з охорони праці, в якому наведено перелік засобів захисту, вимоги до їx конструкції, обсяги i норми випробувань, порядку застосування i зберігання, комплектування засобами захисту електроустановок та виробничих бригад є НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів».

Розподільні пристрої напругою до 1000 В мають комплектуватися такими основними та додатковими засобами захисту:

  • ізолювальна штанга (оперативна або універсальна) — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання;
  • покажчик напруги — 2 шт.;
  • ізолювальні кліщі — 1 шт.;
  • діелектричні рукавички — 2 пари;
  • діелектричні калоші — 2 пари;
  • діелектричний килим або ізолювальна підставка — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання;
  • захисні огородження, ізолювальні накладки, переносні плакати і знаки безпеки — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання;
  • захисні окуляри — 1 пара;
  • переносні заземлення — відповідно до місцевих умов експлуатації обладнання.

Комплектація розподільних пристроїв напругою понад 1000 В:

  • ізолювальна штанга (оперативна або універсальна) — 2 шт. на кожний клас напруг;
  • покажчик напруги — 2 шт. на кожний клас напруг;
  • ізолювальні кліщі (за відсутності універсальної штанги) — 1 шт. на кожний клас напруг (за наявності запобіжників на ці напруги);
  • діелектричні рукавички — не менше 2 пар;
  • діелектричне взуття — 1 пара;
  • переносні заземлення — не менше 2 шт. на кожний клас напруг;
  • захисні огородження (щити) — не менше 2 шт;
  • плакати і знаки безпеки (переносні) — за місцевими умовами експлуатації обладнання;
  • захисні окуляри — 2 пари.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів

Яким вимогам повинні відповідати працівники, котрі обслуговують електроустановки споживачів? Як створити безпечні умови праці для таких працівників? Хто і за що несе відповідальність під час виконання робіт в електроустановках? Експерт проаналізував Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, щоб відповісти на ці та інші питання.
76103

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕЕС) встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
73645

Ризики при роботі з електричним обладнанням на підприємстві

Електричне обладнання є невід’ємною частиною будь-якого сучасного підприємства, від виробничих потужностей до офісних приміщень. Які існують ризики при роботі з електричним обладнанням на підприємстві? Що належить до заходів електробезпеки? Які встановити вимоги до персоналу працюючого з електроустаткуванням? Відповіді на усі ці питання – у статті.
221

Четверта група допуску з електробезпеки

Зі статті ви дізнаєтеся, коли присвоюється четверта група допуску з електробезпеки, якими знаннями та навичками повинен володіти працівник для присвоєння четвертої групи з електробезпеки.
18092

Посвідчення з електробезпеки

Посвідчення з електробезпеки є документом про те, що працівник пройшов перевірку знань і отримав право самостійно працювати в електроустановках на зазначеній посаді за фахом. Хто видає посвідчення про перевірку знань з електробезпеки, в яких випадках воно не дійсне та чи потрібно його постійно мати з собою, дізнайтеся зі статті.
20890