Зміст статті
Електроустановки – це найбільш регламентовані, з точки зору охорони праці та промислової безпеки, об’єкти. А одним з найважливіших питань на цю тему є ПУЕ – правила улаштування електроустановок.
Загальна інформація про ПУЕ
Правила улаштування електроустановок, як документ, існує ще с радянських часів. В нього кілька разів вносилися зміни. Останніми з них став наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості опублікувало № 726.
ПУЕ налічує сім розділів і встановлює правила, за якими електроустановка повинна бути улаштована. Відхилятися від цих вимог суворо заборонено.
ПУЕ має такі розділи:
- загальні правила;
- каналізація електроенергії;
- захист та автоматика;
- розподільчі пристрої та підстанції;
- електросилові устаткування;
- електричне освітлення;
- електрообладнання спеціальних устаткувань.
Скачати Правила улаштування електроустановок (ПУЕ)
Діюча електроустановка – це така, що знаходиться під робочою напругою, або до якої у будь-який час може бути подана напруга.
Класифікація електроустановок
Згідно з ПУЕ вони діляться:
- за напругою (до 1000 В та вище 1000 В);
- за розміщенням (зовнішні та внутрішні);
- за ступенем ризику (особливо небезпечні, з підвищеною небезпекою, без підвищеної небезпеки).
Вимоги до приміщення
Приміщення, де розташовані електроустановки, теж поділяють на групи:
- без підвищеної небезпеки;
- з підвищеною небезпекою;
- особливо небезпечні.
Факторами, що впливають на категорію приміщення є:
- підвищена температура (від 35°С);
- підвищена вологість (від 75%);
- струмопровідний пил;
- струмопровідна підлога;
- пари агресивних середовищ;
- щільне розміщення обладнання.
Відповідно і заходи, які застосовують для усунення цих факторів, спрямовані на зменшення перелічених показників.
Читайте на порталі
Безпека електротехнічного персоналу відповідно до ПУЕ
Сім розділів, що містять чинні правила улаштування електроустановок наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 726, мають дуже цікавий зміст. В них чітко прописана квадратура електропровідних матеріалів відносно сили струму, приклади розрахунків захисних заземлюючих пристроїв тощо.
Безпосередньо пов’язана з безпекою електротехнічного персоналу наступна інформація.
Підвищена температура та вологість повітря
Одним з небезпечних факторів, який впливає на категорію приміщення, є температура вище 35°С. Це призводить до збільшення ризику пошкодження електроприладів і ізоляційних матеріалів та погіршує самопочуття персоналу. Для зменшення цього показника встановлюють потужні вентиляційні системи та системи кондиціювання повітря, збільшують площу приміщень, прибирають зайву апаратуру, використовують обладнання з термостійкою ізоляцією.
При підвищеній вологості, швидше окислюються струмопровідні частини (особливо це стосується контактних груп), а це впливає на збільшення опору, що приводить до виділення великої кількості тепла. Кінцевий результат цього процесу – руйнація ізоляції, вигоряння контактів у точках з’єднання та потрапляння струму на корпус обладнання, що може призвести до ураження персоналу електрострумом. Заходами для зниження вологості, як визначають правила улаштування електроустановок України, є:
- шляхом встановлення додаткової витяжної системи, фільтрів-вологопоглиначів тощо;
- щоденний догляд, частіше чищення і підтягування контактних болтових з‘єднань;
Пиловий осад
Небезпечним є й пил, так як він осідає на провідниках, ізоляційних проміжках між фазами та корпусом електроустановки. Це створює шляхи протікання струму, що приводить до короткого замикання. Заходами з безпеки в цьому випадку є:
- зменшення кількості пилу завдяки встановленню систем вентиляції та поглинання пилу;
- регулярне очищення обладнання;
- застосування пилезахищенного обладнання.
Активні хімічні або органічні речовини
За наявності в приміщенні хімічноактивних або органічних речовин руйнується ізоляція та струмопровідні частини електрообладнання. Це провокує короткі замикання та ураження струмом персоналу. Заходами безпеки, як сказано у Правилах улаштування електроустановок 2016, є:
- заходи по зменшенню цих речовин у приміщенні (додаткова вентиляція, фільтри тощо);
- застосування електрообладнання та електропровідників, захищених від впливу хімічних речовин;
- фарбування всього обладнання і приміщення матеріалами, стійкими до хімічноактивних та органічних речовин.
Струмопровідна підлога
За наявності струмопровідної підлоги та при виникненні потенціалу, на корпусі обладнання виникає пряма загроза ураження електричним струмом персоналу. Заходи:
- захист від крокової напруги персоналу – діелектричні решітки біля кожного робочого місця, діелектричні килимки – біля силових та розподільчих електрощитів;
- забезпечення персоналу діелектричними колошами;
- проведення додаткових інструктажів з записом у журналі перевірки знань (з роз’ясненнями як поводити себе в зоні крокової напруги).
В цій статті ми показали один з прикладів практичного застосування ПУЕ 2016 правила улаштування електроустановок з точки зору охорони праці при роботі в переміщеннях, де розташовані електроустановки. ПУЕ – один з визначальних документів при проектуванні, монтажних роботах та роботах з електрообладнанням.
Завантажити ПУЕ за усі роки одним архівом: