Робота за ЦПД у комунальних установах

368

Запитання

Чи можна залучати найманих працівників на умовах цивільно-правових договорів у комунальних установах?

Відповідь

Залежно від виду правовідносин, основоположне право на працю, закріплене в ст. 43 Конституції України, може знайти своє відображення у двох випадках: у формі трудового договору, що виникає після укладення трудового договору між роботодавцем і працівником (сфера регулювання Кодексу законів про працю України) та у формі цивільно-правового договору, що виникає після укладення відповідного договору між замовником і виконавцем (регулюються Цивільним Кодексом України).

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2018

Цивільно-правовий договір (ЦПД) – це угода між організацією і громадянином на виконання ним певної роботи, предметом якої є надання певного результату праці.

Щоб мати змогу заключати цивільно-правові договори з фізичними особами на виконання певних видів робіт у комунальній установі, перш за все, необхідно звернутися до органу підпорядкування, який безпосередньо визначає спрямування проведення господарської діяльності на підприємствах, в установах, організаціях. У випадку комунальної установи, рекомендовано звернутись до органу, що безпосередньо координує її діяльність.

Формами ЦПД є договір підряду, договір про надання послуг тощо. За цивільно-правовими договорами одна сторона зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони, а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану робот. Відповідно до ч. 3 ст. 837 ЦК України для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл.

Згідно з ч. 3 ст. 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, анулювання дозволів визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабміну від 26.10.2011 № 1107.

Отже, виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі договору підряду має здійснюватися лише тим підрядником, який має відповідний дозвіл, одержаний згідно з Порядком №1107.

Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки Дізнайтеся, що потрібно для продовження строку дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

Враховуючи наведене, залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу, на підставі ЦПД належить до порушень вимог законодавства про охорону праці та промислову безпеку, а саме: до порушень вимог правил безпеки, інструкцій з безпечного ведення робіт, будівельних норм та правил, правил технічної експлуатації, інших галузевих норм і правил, технологій (лист Держпраці від 16.11.2017 № 11000/1/7.2-ДП-17).

Вважати ЦПД такими, що містять ознаки трудових, можна за такими підставами:

1) найманий працівник систематично виконував доручення посадової особи суб’єкта господарювання, яка організовує процес праці, водночас обсяг виконуваних цим працівником обо’язків збігається з колом обов’язків за посадою (професією);

2) найманий працівник керувався внутрішніми положеннями суб’єкта господарювання;

3) найманий працівник отримував матеріальну допомогу та щомісячні виплати;

4) наявність нормованого часу роботи.

Залучення найманих працівників на умовах цивільно-правових договорів Вас може зацікавити: Організаційні заходи у разі залучення підрядника до робіт на території підприємства

Відповідно до умов цивільно-правового договору:

  • процес організації трудової діяльності залишається за його межами, а його метою є отримання певного матеріального результату;
  • договором установлюється початковий та кінцевий строки виконання визначених робіт, який підрядник виконує відповідно до власного графіка роботи і своїх можливостей;
  • строк оплати має бути зазначено в договорі;
  • підставою для виплат є акт виконаних робіт;
  • обсяг виконуваної роботи визначається у вигляді конкретних фізичних величин.

Які ризики приховує незадекларована праця З’ясуйте, яку небезпеку приховує підміна трудового договору цивільно-правовим, і повідомте це керівництву

За інформацією Управління Держпраці у Житомирській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1645

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59900