Як не порушити закон при звільненні працівника на підставі змін в організації

218

Запитання

Скільки раз потрібно пропонувати працівнику всі вакантні посади при звільненні?

Відповідь

Верховний суд розяснив, що потрібно врахувати при звільненні на підставі змін в організації.

Суть справи: колишній працівник оскаржив своє звільнення, вказавши, що йому не були запропоновані всі вакантні посади на підприємстві. Він був попереджений про звільнення з підстав змін в організації виробництва і праці (п.1 ч.1 ст. 40 Кодекс законів про працю -КЗпП ) за два місяці. Тоді ж йому був запропонований перелік вакантних посад, від яких він відмовився. Протягом двох місяців йому не пропонували інші посади, хоча за цей період відбувалися неодноразові звільнення та переведення працівників, внаслідок чого утворювались вакантні посади, які підходили йому за кваліфікацією та освітою.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Корисна стаття на порталі: Відповідальність за порушення охорони праці

Місцевий та апеляційний суди задовольнили позов.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодилась із таким висновком, оскільки роботодавець не запропонував позивачу всі вакантні посади, які були на підприємстві, до дати звільнення.

Чому економити на охороні праці дорого У яких випадках фахівця з охорони праці можуть притягти до адміністративної та кримінальної відповідальності? Дізнайтеся зі статті.

Верховний суд звернув увагу, що розглядаючи спори, повязані зі звільненням за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, суди повинні визначити наявність фактів:

  • зміни в організації виробництва і праці (ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників);
  • відмови працівника від переведення на іншу роботу або відсутності можливості у роботодавця перевести його на іншу роботу на тому ж підприємстві;
  • відсутності у працівника права переважного залишення на роботі;
  • попередження про звільнення за два місяці.

Охорона праці осіб з інвалідністю Дізнайтеся більше про Охорону праці жінок, неповнолітніх та інвалідів

Відповідну постанову у справі № 487/6407/16-ц ВС прийняв 10.09.2018.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1406

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
58810

Яким має бути режим праці та відпочинку водіїв на підприємстві

Робота, пов’язана з керуванням транспортними засобами, вимагає підвищеної концентрації уваги, що часто призводить до надмірного емоційного та нервового напруження. Тому так важливо правильно урегулювати робочий час та час відпочинку водіїв.
40702