Як не порушити закон при звільненні працівника на підставі змін в організації

415

Запитання

Скільки раз потрібно пропонувати працівнику всі вакантні посади при звільненні?

Відповідь

Верховний суд розяснив, що потрібно врахувати при звільненні на підставі змін в організації.

Суть справи: колишній працівник оскаржив своє звільнення, вказавши, що йому не були запропоновані всі вакантні посади на підприємстві. Він був попереджений про звільнення з підстав змін в організації виробництва і праці (п.1 ч.1 ст. 40 Кодекс законів про працю -КЗпП ) за два місяці. Тоді ж йому був запропонований перелік вакантних посад, від яких він відмовився. Протягом двох місяців йому не пропонували інші посади, хоча за цей період відбувалися неодноразові звільнення та переведення працівників, внаслідок чого утворювались вакантні посади, які підходили йому за кваліфікацією та освітою.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Корисна стаття на порталі: Відповідальність за порушення охорони праці

Місцевий та апеляційний суди задовольнили позов.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодилась із таким висновком, оскільки роботодавець не запропонував позивачу всі вакантні посади, які були на підприємстві, до дати звільнення.

Чому економити на охороні праці дорого У яких випадках фахівця з охорони праці можуть притягти до адміністративної та кримінальної відповідальності? Дізнайтеся зі статті.

Верховний суд звернув увагу, що розглядаючи спори, повязані зі звільненням за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, суди повинні визначити наявність фактів:

  • зміни в організації виробництва і праці (ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників);
  • відмови працівника від переведення на іншу роботу або відсутності можливості у роботодавця перевести його на іншу роботу на тому ж підприємстві;
  • відсутності у працівника права переважного залишення на роботі;
  • попередження про звільнення за два місяці.

Охорона праці осіб з інвалідністю Дізнайтеся більше про Охорону праці жінок, неповнолітніх та інвалідів

Відповідну постанову у справі № 487/6407/16-ц ВС прийняв 10.09.2018.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21304

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14343

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
640

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4840