Як перевірити правильність обчислення розміру пенсії

2513

Запитання

На що треба звертати увагу при перевірці правильності обчислення розміру пенсії?

Відповідь

У кожного, хто колись звертався за призначенням чи перерахунком пенсії, виникало питання чи правильно її розраховано. Питання цілком справедливе, адже не всі знають, які фактори враховуються при розрахунку пенсії, тим паче, що умови та порядок обчислення пенсій постійно змінюється.

Подання документів для призначення пенсій

При зверненні за призначенням чи перерахунком пенсії до органів Пенсійного фонду України надаються документи, необхідні для визначення права на пенсію та її розміру.

Пільгова пенсія у 2018 році Важлива інформація про пільгову пенсію: Кому зміни до Списків № 1 і № 2 із першого січня принесли пільгову пенсію

Розмір пенсії залежить від тривалості підтвердженого особою страхового (трудового) стажу на момент звернення за призначенням (перерахунком) пенсії та величини одержуваного заробітку (доходу), на які нараховувався єдиний внесок (раніше збір на пенсійне страхування).

Що враховують при призначенні пенсії

Відомості про порядок обчислення страхового стажу і заробітку, які взяті за основу при визначенні розміру пенсії, а також розміру пенсії, можна отримати із витягу з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії.

Пільгова пенсія у 2018 році Вас також може зацікавити стаття Як призначають пенсію за віком на пільгових умовах

Саме з нього можна дізнатися чи всі періоди стажу враховано при обчисленні пенсії. Зокрема, якщо до пенсійної справи внесено всі дані про стаж (на підставі трудової книжки, уточнюючих довідок про стаж, документів про навчання, службу та інші періоди роботи (діяльності)), то стаж при обчисленні пенсії має бути врахований повною мірою.

Зокрема, у розпорядженні про призначення (перерахунок) пенсії зазначається тривалість страхового стажу (наприклад, 37 років, 4 місяці 28 днів) і коефіцієнт стажу, який застосовано при обчисленні пенсії (відповідно 0,37333).

Пільгова пенсія у 2018 році Чи знаєте ви, як відбувається зарахування до пільгового стажу періоду навчання та інвалідності

Те ж стосується і заробітної плати. Потрібно проаналізувати, чи всі місяці заробітку враховані при обчисленні пенсії і чи відповідають дані про заробіток, враховані при обчисленні пенсії, даним, зазначеним у довідці про заробіток.

Передусім це стосуються заробітку за будь-які 60 календарних місяців до 30 червня 2000 року. Заробіток, починаючи з 1 липня 2000 р., який враховується на підставі даних із системи персоніфікованого обліку, що ведеться Пенсійним фондом України, буде враховуватися при обчисленні пенсії у розмірі, на який нараховано єдиний внесок (збір на пенсійне страхування).

У розпорядженні про призначення (перерахунок) пенсії будуть відображені дані про величину коефіцієнта заробітної плати та показник середньої заробітної плати в Україні, застосовані при обчисленні пенсії. Водночас відображатиметься інформація про оптимізацію заробітку, тобто вилучення із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід), невигідного періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більше ніж 10% тривалості страхового стажу, обчисленого в одинарному розмірі.

Пільгова пенсія у 2018 році Про те, чи мають нині право на пільгову пенсію ренгенлаборанти та як визначають право на пільгову пенсію за роботу з пестицидами у сільському господарстві, – читайте у статті з Довідника.

На розмір пенсії також впливає наявність підвищень та надбавок, інших доплат до пенсії, які встановлюються відповідно до законодавства. Зокрема, у витягу із розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії осіб, які мають страховий стаж понад 30 років жінки, 35 років чоловіки, буде міститися інформація про тривалість понаднормового стажу та розмір доплати до пенсії за понаднормовий стаж.

Ви маєте це знати!

Витяг з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії можна отримати в органах Пенсійного фонду України за місцем проживання. Якщо виникнуть питання щодо обчислення страхового стажу, заробітку і розміру пенсії, особа може звертатися за отриманням необхідних роз’яснень в усній чи письмовій формі до працівників Фонду.

За інформацією Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Пенсія за віком на пільгових умовах

Законодавством України у галузі пенсійного забезпечення передбачається можливість отримання особами пільгових пенсій за віком. Таке право виникає у працівників, зайнятих на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Що потрібно знати про пільгові пенсії у 2023 році — розповідає експерт.
48664

На які пільги та компенсації мають право медичні працівники

Держава забезпечує право медпрацівників на пільги та компенсації. Однак не завжди заклад охорони здоров’я надає їх своїм працівникам у повному обсязі. Стаття допоможе реалізувати право медичних працівників на пільги й компенсації і не заплутатися в законодавстві.
10675

Особливості призначення пільгової пенсії працівникам, зайнятим на підземних роботах

Працівники, які були зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, мають право на пільгову пенсію. На яких умовах вона призначається та які документи потрібно подати — читайте далі.
2304

Хто з 2018 року отримав право на пільгову пенсію

У 2016 році Уряд скоротив Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а в липні 2017 року увів нові позиції та уточнив наявні. Змінені редакції Списків чинні з 01.01.2018. Хто з першого січня здобув право на пільгову пенсію? Як зараховують до пільгового стажу роботу у шкідливих і важких умовах до 01.01.2018 – читайте про це далі.
905