Звільнення працівника за власним бажанням у разі перебуваня його на лікарняному
Запитання
Чи вправі роботодавець вимагати від працівника на лікарняному відпрацювати два тижні після подання заяви про звільнення?
Відповідь
Працівника не лише можна, а й необхідно звільнити за власним бажанням під час лікарняного, якщо він не відкликав свою заяву про звільнення чи не домовився з роботодавцем про перенесення дати звільнення на пізніший строк.
Зокрема, роботодавець не вправі вимагати від працівника саме відпрацювати два тижні після подання заяви про звільнення, оскільки чинне законодавство зобов’язує працівника лише попередити роботодавця про свій намір звільнитися не пізніше, аніж за два тижні до бажаної дати звільнення.
Яких заходів вживати, щоб працівники менше хворіли, читайте у статті Профілактика професійних захворювань та реабілітація хворих на них осіб
Крім того, існують випадки, коли роботодавець зобов’язаний розірвати трудовий договір з працівником у строк, про який він просить. Це відбувається у разі, якщо підставою для звільнення є:
- переїзд на нове місце проживання;
- переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
- вступ до навчального закладу;
- неможливість проживання у певній місцевості, підтверджена медичним висновком;
- вагітність, догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або за дитиною-інвалідом;
- догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або за інвалідом I групи;
- вихід на пенсію;
- прийняття на роботу за конкурсом тощо.
Лікарняний, виданий працівникові до моменту звільнення, оплачується повністю (навіть якщо його було відкрито саме в день звільнення).
Також, якщо працівник захворів після подання заяви про звільнення і при цьому свою заяву не відкликав та не домовився з роботодавцем про перенесення дати звільнення, то йому необхідно видати всі гроші й документи тією датою, яку він вказав у заяві про звільнення або ж після спливу двотижневого строку попередження.
Якщо в день звільнення працівник не прийде за трудовою книжкою і розрахунком, необхідно направити йому письмове повідомлення про те, що він повинен з'явитися за трудовою книжкою або дати згоду на відправлення її поштою. Після відправлення такого повідомлення залишається тільки дочекатися, поки працівник одужає та прийде на підприємство за книжкою та належними йому грошима.
Більше про видачу листків непрацездатності ви можете дізнатися зі статті у Довіднику.
За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області