Звільнення працівника за власним бажанням у разі перебуваня його на лікарняному

356

Запитання

Чи вправі роботодавець вимагати від працівника на лікарняному відпрацювати два тижні після подання заяви про звільнення?

Відповідь

Працівника не лише можна, а й необхідно звільнити за власним бажанням під час лікарняного, якщо він не відкликав свою заяву про звільнення чи не домовився з роботодавцем про перенесення дати звільнення на пізніший строк.

Зокрема, роботодавець не вправі вимагати від працівника саме відпрацювати два тижні після подання заяви про звільнення, оскільки чинне законодавство зобовязує працівника лише попередити роботодавця про свій намір звільнитися не пізніше, аніж за два тижні до бажаної дати звільнення.

Що варто знати про листки непрацездатності: відповіді на 10 запитань Яких заходів вживати, щоб працівники менше хворіли, читайте у статті Профілактика професійних захворювань та реабілітація хворих на них осіб

Крім того, існують випадки, коли роботодавець зобов’язаний розірвати трудовий договір з працівником у строк, про який він просить. Це відбувається у разі, якщо підставою для звільнення є:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання у певній місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність, догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або за дитиною-інвалідом;
  • догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або за інвалідом I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом тощо.

Лікарняний, виданий працівникові до моменту звільнення, оплачується повністю (навіть якщо його було відкрито саме в день звільнення).

Також, якщо працівник захворів після подання заяви про звільнення і при цьому свою заяву не відкликав та не домовився з роботодавцем про перенесення дати звільнення, то йому необхідно видати всі гроші й документи тією датою, яку він вказав у заяві про звільнення або ж після спливу двотижневого строку попередження.

Якщо в день звільнення працівник не прийде за трудовою книжкою і розрахунком, необхідно направити йому письмове повідомлення про те, що він повинен з'явитися за трудовою книжкою або дати згоду на відправлення її поштою. Після відправлення такого повідомлення залишається тільки дочекатися, поки працівник одужає та прийде на підприємство за книжкою та належними йому грошима.


Що варто знати про листки непрацездатності: відповіді на 10 запитань Більше про видачу листків непрацездатності ви можете дізнатися зі статті у Довіднику.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека праці сторожів у зимовий період

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період, — підкаже наша стаття.
1658

План комплексних перевірок

Комплексну перевірку суб’єктів господарювання проводять, якщо одне і те саме підприємство потрапляє в річний план перевірок двох або більше інспекцій. Більше про комплексні перевірки підприємств — у статті.
91248

Які штрафи передбачені за порушення вимог законодавства про працю

За порушення вимог трудового законодавства роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у кратному розмірі мінімальної заробітної плати. Детальніше про штрафи за порушення законодавства про працю у 2024 році — в аналітичній статті від нашого експерта.
45695

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
49716