Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці
Профспілкові організації створюють здебільшого на підприємствах з великим штатом працівників. Організаціям з меншою кількістю персоналу доцільно не утворювати профспілку, а обирати уповноважену особу, яка фактично виконуватиме функції профспілки, а саме — контролюватиме дотримання прав працівників, зокрема в галузі безпеки праці.
Якщо на підприємстві нема профспілки, служба охорони праці під час виконання своїх обов’язків взаємодіє з уповноваженою найманими працівниками особою з питань охорони праці.
Основні права та обов’язки уповноваженого з питань охорони праці
Правовий статус уповноваженого з питань охорони праці
Обсяг прав, обов’язків, компетенції та відповідальності уповноваженого має бути чітко закріплений у локальному нормативному акті компанії — Положенні про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці (далі — Положення). Його розробка передбачена пунктом 1.4. Типового положення про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці, затвердженого наказом Держгірпромнагляду від 21.03.2007 № 56;
У розробленні проєкту Положення беруть участь як роботодавець, так і трудовий колектив компанії. Положення має бути складене на базі форми Типового положення, з урахуванням особливостей діяльності компанії. Остаточний проєкт Положення мають погодити загальні збори працівників компанії.
Як обирають уповноваженого з питань охорони праці
Уповноважену найманими працівниками особу з питань охорони праці обирають:
- простою більшістю голосів;
- відкритим голосуванням;
- на строк, визначений загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства або цеху, зміни, дільниці, бригади, ланки тощо.
Уповноваженим з питань охорони праці не може бути обраний працівник, який згідно з посадовими обов'язками відповідає за забезпечення безпечних та здорових умов праці.
Зверніть увагу! Законодавство не забороняє обрати декількох уповноважених осіб, якщо це обумовлено необхідністю ведення постійного контролю за станом безпеки праці в кожному виробничому підрозділі. У такому разі необхідну кількість уповноважених, а також строк їх повноважень визначають на загальних зборах працівників.
Уповноважені з питань охорони праці не рідше одного разу на рік звітують про свою роботу на загальних зборах (конференції) трудового колективу.
Протягом місяця з моменту обрання уповноважений повинен пройти навчання з охорони праці.
Функції та обов’язки уповноваженого з охорони праці
У своїй діяльності уповноважений повинен керуватись законами України, підзаконними актами з питань охорони праці, установчим документом компанії та відповідним Положенням.
Виділяють такі основні обов’язки уповноваженого трудового колективу з питань охорони праці:
- моніторинг упровадження нормативних актів України з питань безпеки праці в діяльності компанії;
- перевірка відповідності прийнятих в компанії правил вимогам законодавства;
- контроль за дотриманням прав працівників;
- контроль за здійсненням документообороту та обліку з питань безпеки праці, правильністю оформлення внутрішніх документів (наприклад, актів розслідування комісії);
- участь у розробленні й погодженні колективної угоди, насамперед розділу «Охорона праці»;
- розроблення та вживання заходів, спрямованих на покращення умов праці, захист прав працівників, оптимізацію виробничого процесу в частині мінімізації ризиків настання нещасних випадків та травматизму.
У випадку збою на виробництві або спричиненні шкоди здоров’ю чи життю працівників уповноважений повинен негайно повідомити керівника робіт і надати домедичну допомогу постраждалому.
Уповноважені співпрацюють із комісією з питань охорони праці, якщо вона створена на підприємстві, і також можуть входити до складу комісії.
Для того, щоб уповноважені змогли краще контролювати дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, роботодавець за свій кошт організовує навчання, забезпечує їх необхідними нормативно-правовими актами, довідковими матеріалами з питань охорони праці та звільняє уповноважених від роботи на передбачений колективним договором строк із збереженням за ними середнього заробітку.
Методичну допомогу у роботі уповноважених з ОП надає служба охорони праці підприємства.
Уповноважені з питань охорони праці під час виконання своїх функціональних обов'язків співпрацюють з ланковими, бригадирами, майстрами, керівниками відповідних структурних підрозділів, спеціалістами служби охорони праці підприємства, посадовими особами органів державного нагляду за охороною праці, представниками профспілкових організацій.
Як проводити інструктажі під час воєнного стану
Права уповноваженого з охорони праці
Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці за посадою має право:
- перевіряти стан безпеки умов праці в компанії;
- отримувати доступ до виробничих приміщень та документів з охорони праці, які ведуть у компанії;
- за умови надмірного ризику робіт — вимагати припинення робіт, що створюють загрозу для працівників або устаткування компанії;
- брати участь у засіданнях комісії з охорони праці (якщо така комісія створена в компанії) тощо.
Під час здійснення своїх повноважень уповноважений повинен враховувати інтереси і працівників, і роботодавця.
У разі якщо уповноважений з ОП вважає заходи роботодавця з охорони праці недостатніми,
Якщо уповноважений не виконуватиме належним чином свої функціональні обов’язки, то за рішенням загальних зборів працівників така особа може бути усунена з посади достроково.
Будь-які законні інтереси працівників у зв'язку з виконанням ними обов'язків уповноважених з питань охорони праці не можуть бути обмежені. Їхнє звільнення або притягнення до дисциплінарної чи матеріальної відповідальності здійснюється лише за згодою найманих працівників у порядку, визначеному колективним договором.
Уповноважений з питань охорони праці може бути відкликаний до закінчення терміну своїх повноважень у разі незадовільного їх виконання тільки за рішенням загальних зборів (конференції) трудового колективу.