План-графік навчання з охорони праці у 2024 році
Зразок плану-графіку проведення навчання з охорони праці
Нормативні документи не містять форми плану-графіка навчання з питань охорони праці. Кожне підприємство має розробити його самотужки. Ми пропонуємо завантажити один із можливих варіантів оформлення плану-графіка, розроблений експертом. За потреби графи можна змінювати, наприклад, передбачити інформацію про місце навчання тощо.
Як організувати навчання з охорони праці на підприємстві
Нормативне регулювання
Одне із завдань служби охорони праці підприємства — організувати навчання навчання з питань охорони праці на підприємстві
На основі Типового положення та з урахуванням специфіки виробництва й вимог нормативно-правових актів з охорони праці на підприємстві потрібно розробити положення про навчання з питань охорони праці. Його затверджує наказом керівник підприємства, воно обов’язкове для виконання всіма працівниками.
У положенні визначають порядок проведення навчання з ОП, спеціального навчання, інструктажів, перевірки знань з ОП, стажування (дублювання) тощо з урахуванням специфіки виробництва. Як додаток до положення оформляють план-графік навчання з охорони праці на рік.
Окрім Положення та плану-графіка, на підприємстві розробляють іншу документацію з охорони праці:
- списки працівників за категоріями, що проходять навчання;
- списки викладачів;
- тематичні плани та програми навчання з урахуванням категорій працівників, які проходитимуть за ними навчання і перевірку знань, тощо.
Навчання з питань охорони праці спрямоване на отримання знань, необхідних для безпечного ведення робіт у цілому. Його проводять з урахуванням специфіки виробництва та вимог актів, що діють у межах підприємства.
Як розробити план-графік навчання з охорони праці 2024
План навчання з охорони праці доцільно розробити напередодні нового календарного року. Його затверджують наказом по підприємству щодо організації навчання з питань охорони праці. Відповідно до п. 3.2 Типового положення працівників необхідно ознайомити із планами-графіками навчання.
У плані визначають викладачів, розподіляють обов’язки щодо організації та проведення навчання серед виконавців, вказують місце проведення навчання тощо.
Під час розробки плану-графіка потрібно враховувати вимоги п. 2.3 Типового положення, яким визначено кількість годин для вивчення теоретичної частини предмету «охорона праці»:
- у разі підготовки працівників до виконання робіт з підвищеною небезпекою — 30 год., під час перепідготовки і підвищення кваліфікації — не менше ніж 15 год;
- у разі підготовки працівників до виконання робіт, які не належать до переліку робіт підвищеної небезпеки, — не менше ніж 10 год., під час перепідготовки та підвищення кваліфікації — не менше 8 год.
Відповідне навчання з питань охорони праці мають пройти і викладачі та фахівці, яких залучають до навчання та перевірки знань з питань охорони праці (зокрема й члени комісії з перевірки знань).
Керівники підприємств, де працює понад 1000 осіб, керівники та фахівці служб охорони праці, члени комісій з перевірки знань підприємств проходять навчання у навчальних центрах.
Важливо! В умовах війни деякі працівники виконують свої обов'язки віддалено. Однак таким працівникам також потрібно систематично проводити інструктаж (навчання) з питань охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання ними обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем. Цього вимагає стаття 13 Закону України «Про охорону праці».
Проведення інструктажів під час воєнного стану: відповіді на поширені запитання