Взуття на підборах: чи доцільне на виробництві

1218

Запитання

В яких нормативних актах встановлені вимоги до взуття, яке використовується на виробництві, та висоти підборів?

Відповідь

Підбори завжди були елементом жіночності. Є професії, де носіння взуття на високих підборах передбачене умовами праці (наприклад манекенниці).

Попри очевидні переваги, взуття на високих підборах може становити небезпеку для життя і здоров’я. Жінки, які його носять, часто падають і травмуються. Як наслідок — синці, вивихнуті чи зламані суглоби ніг та рук.

Високі підбори збільшують навантаження на спину, коліна і щиколотки. Це може призвести до порушення кровообігу ніг (варикозу) та деформування стопи. Тому підбори у взуття, яке постійно носять на виробництві, не мають бути зависокі.

Взуття на підборах: чи доцільне на виробництві Працівник за довідкою медичного закладу не може носити спецвзуття: як діяти?

На сьогодні вимоги безпеки до матеріалів текстильних, шкіряних, хутрових та виробів із них визначають ДСанПіН 3.3-182-2012 «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги» (затверджені наказом МОЗ від 29.12.2012 № 1138; ДСанПіН 3.3-182-2012). Підприємства незалежно від форм власності, діяльність яких пов’язана з виробництвом та обігом матеріалів текстильних, шкіряних, хутрових і виробів із них, зобов’язані виконувати вимоги ДСанПіН 3.3-182-2012. Гігієнічні вимоги до взуття визначає пункт 3.18 розділу ІІ ДСанПіН 3.3-182-2012. У них йдеться, що висота підбора взуття для жінок має бутидо 40-45 мм. Тобто, порівняно з радянськими вимогами, максимальну висоту підборів збільшили удвічі.

Працівниця, коли виходила з адміністративної будівлі підприємства у робочий час, не втримала рівновагу, впала та підвернула на сходовому майданчику ногу. Як наслідок — струс головного мозку та перелом ноги. Сходовий майданчик відповідав нормативним вимогам. Потерпіла була у взутті на високих підборах.

Під час розслідування таких нещасних випадків постає дилема: пов’язати чи не пов’язати нещасний випадок із виробництвом. Якщо є вплив виробничого чинника чи середовища (наприклад незадовільний стан місця пересування), то все зрозуміло. Коли ж виробничий чинник ні до чого (наприклад працівник упав через раптове погіршення стану здоров’я), то й нещасний випадок можуть визнати таким, що не пов’язаний із виробництвом. Чи можна визнати причиною падіння працівниці те, що вона під час виконання службових обов’язків була у взутті на високих підборах?

Взуття на підборах: чи доцільне на виробництві Дізнайтеся, як розслідують нещасний випадок через особисту необережність

Якщо за результатами розслідування нещасного випадку встановлять, що висота підборів взуття потерпілої була понад 45 мм, то однією з причин нещасного випадку можуть визнати носіння взуття на високих підборах. Працівниці, яким стандарти ділової жінки не до вподоби, можуть принести на робоче місце пару змінного взуття.

Підошву взуття для запобігання ковзанню мають розробляти, виготовляти або оснащувати додатковими складовими частинами, що забезпечують задовільне зчеплення з поверхнею залежно від характеру і стану такої поверхні (п. 31 Технічного регламенту № 761).

Взуття на підборах: чи доцільне на виробництві Про спецодяг, спецвзуття та формений одяг, а також вимоги до їх використання розповідає експерт.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
19258

Основні засоби захисту від радіації

Організм людини не відчуває іонізуючого випромінювання. Тому для захисту від шкідливого впливу радіоактивних речовин використовують засоби захисту від радіації. Які бувають види засобів індивідуального захисту від радіації — далі в статті.
34332

Як діяти у разі радіаційної небезпеки

Правильні дії у разі радіаційної аварії допоможуть вберегтися від наслідків викиду радіації. Головне – позбутися паніки і бути обізнаним. Наша стаття — вам у поміч.
16931

Визначаємо строк служби протигазових ЗІЗОД

Невміла чи безвідповідальна експлуатація засобів індивідуального захисту органів дихання можуть призвести до погіршення самопочуття працівників та розвитку професійних захворювань органів дихання. Щоб цього не трапилося, важливо не перевищувати строк служби ЗІЗОД.
4433

Види захисних рукавиць

Для захисту працівників від виробничих ризиків існує велика кількість видів захисних рукавиць. Зі статті ви дізнайтесь, які існують види захисних рукавиць за технологією виготовлення та за ступенем тактильної чутливості.
5480