Пільги й компенсації працівникам без проведення атестації робочих місць
Запитання
Які пільги й компенсації можна встановити працівникам без атестації робочих місць за умовами праці?
Відповідь
За роботу із шкідливими та важкими умовами праці працівникам надають пільги й компенсації за результатами атестації робочих місць за умовами праці (далі — атестація), адже лише на підставі лабораторних досліджень можна віднести робоче місце до категорії із шкідливими умовами праці.
Однак окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або вони виконують її в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надають щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці (ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
Хто має право на таку відпустку, визначають за Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (затверджений постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290).
У Списку зазначено максимальну тривалість відпустки для відповідної професії, посади чи виду робіт. Конкретну тривалість відпустки встановлюють колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 8 Закону про відпустки).
Додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховують дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад (п. 6-7 Порядку застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (затверджений наказом Мінпраці від 30.01.1998 № 16).
Скачати Наказ про Результати атестації робочих місць за умовами праці
Облік часу, відпрацьованого у зазначених умовах, здійснює власник або уповноважений ним орган.