Тривалість додаткової відпустки за наявності кількох підстав

212

Запитання

Якою буде тривалість додаткової відпустки, якщо працівник має одночасно декілька підстав для її отримання?

Відповідь

Приклад.

«Бухгалтер працює цілий день за комп'ютером і користується додатковою відпусткою за ненормований робочий день тривалістю сім календарних днів згідно з колективним договором. Чи має він право також на відпустку за роботу на комп'ютері?».

Відповідно до ст. 8 закону «Про відпустки» щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається:

  • працівникам з ненормованим робочим днем – тривалістю до семи календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором;
  • окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, − тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабміном (далі − Список).

Ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. Міра праці у даному випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням). У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною).

Ненормований робочий день може застосовуватись для:

  • осіб, праця яких не піддається точному обліку в часі;
  • осіб, робочий час яких за характером роботи поділяється на частини невизначеної тривалості (сільське господарство);
  • осіб, які розподіляють час для роботи на свій розсуд.

Працівникам (незалежно від професії, освітнього рівня, посади), які працюють на електронно-обчислювальних машинах (зокрема на персональних комп’ютерах незалежно від виду монітора), у Додатку 2 Списку передбачено право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів.
Фактично, бухгалтер в описаній ситуації має дві підстави на додаткову відпустку:
  • за ненормований робочий день;
  • за особливий характер праці.

Але згідно зі ст. 10 закону «Про відпустки» працівник має самостійно обрати одну підставу, за якою він отримає щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.

Скачати Інструкцію з охорони праці при роботі на персональному комп’ютері

Джерело інформації: управління Держпраці у Полтавській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про надання відпустки без збереження зарплати на час карантину

Надання відпустки за власний рахунок в період карантину через COVID-19 відрізняється від надання такої відпустки за штатних умов. Існує декілька варіантів оформлення наказу, з якими ми вас ознайомимо у статті.
29624