Охорона праці при роботі з комп'ютером

Автор
юрист-практик, експерт з питань охорони праці
Охорона праці при роботі з ПК: вимоги до облаштування приміщення при роботі з комп'ютером, санітарні норми освітлення, параметри мікроклімату, допустимий рівень вібрації та звукового шуму. Соціальні та профілактичні засоби захисту працівників, медичні огляди, перерви на відпочинок.

Сучасний розвиток технічного та технологічного стану виробництва передбачає постійну автоматизацію та оптимізацію виробничих процесів. Сьогодні, напевно, важко уявити компанію, господарська діяльність в якій здійснювалась би без використання комп’ютерної техніки. Через масовий характер робіт, що виконуються працівниками за допомогою комп’ютера, законодавством України чітко врегульовано норми та вимоги до використання комп’ютерної техніки на підприємстві, безпосередньо й охорона праці на підприємстві при роботі за комп’ютером.

Додаткова відпустка за роботу за комп’ютером

Нормативне регулювання

Експлуатують ЕОМ на підставі таких нормативно-правових актів:

 • Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями, затверджені наказом Мінсоцполітики від 14.02.2018 № 207;
 • Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин (ДСанПіН 3.3.2.007-98), затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України  від 10.12.1998 № 7.

Вимоги щодо улаштування увідної мережі електроживлення ЕОМ регламентують:

 • Правила улаштування електроустановок, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.07.2017 № 476 (глава 1 «Загальні правила», глава 3 «Захист і автоматика»);
 • Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258;
 • Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4 (НПАОП 40.1-1.21-98).

Вимоги до улаштування та експлуатування комп’ютерних класів визначають:

 • Правила безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів систем загальної середньої освіти, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 16.03.2004 № 81 (НПАОП 80.0-1.12-04);
 • Державні санітарні норми і правила влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп’ютерної ігрової діяльності дітям, затверджені наказом МОЗ від 15.12.2009 № 947 (ДСанПіН 5.5.6-167-2010).

Загальні вимоги пожежної безпеки під час експлуатації комп’ютерної техніки визначають:

 • Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС від 30.12.2014 № 1417;
 • Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджені наказом МОН України від 15.08.2016 № 974.

Приміщення, в яких планується установка та подальша робота з комп'ютером, повинні відповідати проектній документації будівлі, погодженій з уповноваженими державними органами.

Охорона праці при роботі з комп’ютером у 2024 році

Роботодавець зобов’язаний враховувати чинні санітарні нормативи освітлення, вимоги до параметрів мікроклімату (температура, відносна вологість), ступеня і сили вібрації, звукового шуму і вогнестійкості приміщення, а також характеристики електромагнітного, ультрафіолетового та інфрачервоного полів.

Конкретні показники зазначених санітарних норм наведені у ДСанПіН 3.3.2.007-98. Важливо, що зазначені державні санітарні правила і норми поширюються на умови й організацію праці при роботі з візуальними дисплейними терміналами (ВДТ) усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок (ЕПТ), що використовуються в електронно-обчислювальних машинах (ЕОМ) колективного використання та персональних ЕОМ (ПЕОМ).

Так, наприклад, роботодавцю заборонено установлювати комп’ютери в приміщеннях, які розташовані у підвалах будинків. Для уникнення можливих аварій та замикань, поряд з приміщеннями, де вестиметься робота з комп’ютером (над чи під ними), також не дозволяється проведення робіт, що потребують здійснення надмірно вологих технологічних процесів.

Відповідне приміщення повинно бути укомплектоване системами центрального або індивідуального опалення, кондиціонування чи вентиляції повітря.

У кожній кімнаті, де обладнуватимуться робочі місця співробітників, що працюватимуть на комп’ютері, повинні бути наявні елементи природного та штучного освітлення. При цьому, на вікнах слід встановити легко регульовані жалюзі чи штори, які дозволять працівникам коригувати рівень освітлення в приміщенні.

З метою досягнення максимального рівня безпечності і охорони праці при роботі з комп’ютером, виробничі приміщення необхідно обладнати аптечками першої медичної допомоги, системами автоматичної пожежної сигналізації і вогнегасниками.

Важливо пам’ятати, що в разі несправності ПК, виявленні іскріння, пробою, запаху гару, ознак горіння тощо слід негайно припинити роботу, відключити обладнання від електромережі та негайно повідомити безпосереднього керівника або спеціаліста з ремонту ПК.

В приміщенні, в якому разом працюють 5 або більше комп'ютерів, на видимому місці встановлюється службовий вимикач, який у разі потреби дозволить повністю відключити електричне живлення кімнати.

Вимоги до особистого робочого місця працівника

Роботодавець, повинен забезпечити відповідність робочих місць працівників комфортним та безпечним умовам.

Площа одного робочого місця має становити не менше 6 квадратних метрів. При необхідності, суміжні робочі місця співробітників, що працюють з комп’ютером, слід розділити перегородками висотою до 2 метрів. При визначенні достатнього розміру приміщення і робочого місця на одну особу необхідно враховувати площу, яку займають шафи, сейфи, тумби або інші предмети меблів чи обладнання, які знаходяться в кімнаті.

Основним обладнанням робочого місця є ПК або ноутбук, монітор, клавіатура, робочий стіл, крісло тощо.

Розташування апаратури та інших елементів на робочому місці має сприяти оптимальному режиму праці.

На столі працівника можливо розмістити допоміжні для роботи пристрої (принтери, колонки, сканери), а також місця для зберігання документів, за умови, що це не обмежуватиме видимість екрану і не заважатиме працівнику.

У разі надмірного шуму чи вібрації технічного обладнання, роботодавець повинен забезпечити працівників антивібраційними килимками.

ПК повинен розташовуватися на відстані не ближче 1 метра від джерела тепла.

Світлові відблиски із клавіатури, екрана та інших частин ПК у напрямку очей користувача неприпустимі.

Бажано розмістити комп’ютери в кімнаті таким чином, щоб світло потрапляло на екрани моніторів з півдня чи північного сходу.

Монітор встановлюють таким чином, щоб відстань від поверхні екрана до очей користувача була  в межах 600-700 мм залежно від розміру екрана.  Найбільш раціональним є розташування екрану перпендикулярно до лінії зору оператора.

Також екран відео монітора повинен розміщуватись так, щоб світло від вікна падало на робоче місце збоку, бажано зліва.

Клавіатуру розміщують на робочому або окремому столі на відстані 100-300 мм від краю з боку користувача. Положення клавіатури та кут її нахилу залежить від побажання користувача (як правило, в межах 5-15°). Не допускається хитання клавіатури.

Висота робочої поверхні столу повинна регулюватися у межах 680-800 мм, усереднена висота становить 725 мм.

Робоче крісло співробітника має бути підйомно-поворотним, легко регульованим за висотою та забезпечувати належну підтримку та зручне положення спини і хребта особи.

Розетка біля ПК розташовується в доступному місці, щоб в аварійних випадках можна було своєчасно відключити електроживлення.

У приміщеннях для роботи ПК необхідно проводити щоденне вологе прибирання та регулярне провітрювання протягом робочого дня. Видалення пилу з екрану необхідно проводити не рідше 1 разу на день.

Забороняється:

 • проводити ремонт та технічне обслуговування комп’ютера на робочому місці працівника;
 • самочинно ремонтувати або намагатись здійснити технічне налагодження комп’ютера без залучення компетентних спеціалістів;
 • складувати на робочому місці зайві документи, деталі та предмети, що не потрібні для роботи;
 • використовувати монітори з нечітким зображенням та монітори з поломкою екрану;
 • працювати з матричним принтером без антивібраційного покриття та зі знятою кришкою.

Допускати до роботи осіб, які не пройшли затверджений на підприємстві курс охорони праці для роботи з комп’ютером, не дозволяється.

Небезпеки під час роботи з комп’ютерною технікою

Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, що можуть впливати на користувача:

 • напруга зорових органів і пов’язана з нею втома та побічні ефекти;
 • монотонність праці, значний  обсяг інформації, оброблюваної за одиницю часу;
 • тривале перебування в одному і тому самому статичному положенні, що викликає застійні явища в організмі;
 • нервово-емоційне напруження при роботі на ПК;
 • різного виду випромінювання при використанні відео моніторів на електронно-променевих трубках;
 • ураження електричним струмом та інше.

Медогляди працівників, які працюють із комп’ютером

ДСанПіН 3.3.2.007-98 визначає, що ті, хто працює з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ, мають пройти обов’язкові медичні огляди: попередній — під час влаштування на роботу та періодичні — протягом трудової діяльності.

Обов’язковим є проходження раз на два роки періодичного методичного огляду комісією в складі терапевта, невропатолога та офтальмолога. При необхідності для огляду до складу комісії можуть залучатися лікарі інших спеціальностей.

Технічна перерва при роботі з комп’ютером

Роботодавець згідно з п. 5 наказу Мінсоцполітики від 14.02.2018 р. № 207 повинен за рахунок тривалості робочої зміни організувати внутрішні регламентовані перерви в роботі працівників, зокрема, має бути встановлена перерву для відпочинку:

 • для операторів ЕОМ – 15 хвилин через кожні 2 години;
 • для операторів комп’ютерного набору – 10 хвилин після кожної години роботи за комп’ютером.

У всіх випадках, коли виробничі обставини не дозволяють застосувати регламентовані перерви, роботодавець повинен передбачити такий розпорядок роботи на підприємстві, щоб час безперервної роботи з комп’ютером не перевищував 4 години.

Дізнайтеся більше про Інформаційні ресурси з охорони праці_Система

Дізнайтеся більше про Інформаційні ресурси з охорони праці_Система

Перейти до відео

Крім того, додатково, для збереження належного рівня здоров’я та професійної придатності працівників, рекомендується виділити на підприємстві окреме побутове приміщення для перепочинку працівників і зняття ними нервово-емоційного напруження, що виникає при роботі з комп’ютером.зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді