Тимчасове увільнення працівника від роботи

2372

Запитання

Чи є тимчасове увільнення працівника від роботи дисциплінарним стягненням?

Відповідь

Чіткого визначення поняття «відсторонення від роботи» у законодавстві немає, що на практиці призводить до помилок у застосуванні цього положення.

Відсторонення працівника від роботи є одним із випадків призупинення трудових відносин, яке полягає в тимчасовому увільненні:

  • працівника від обов’язку виконувати роботу за трудовим договором;
  • роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання.

Відповідно до ст. 46 «Кодексу законів про працю» роботодавець може відсторонити працівника від роботи у разі:

Тимчасове увільнення працівника є не дисциплінарним стягненням, а особливим запобіжним заходом, який застосовується у виняткових випадках, і має за мету відвернення або попередження негативних наслідків. При цьому на період усунення від роботи за працівником зберігається його робоче місце.

Відсторонення від роботи працівника здійснюється роботодавцем:

  • з підстав передбачених законодавством;
  • із власної ініціативи;
  • на вимогу третіх сторін (суду, органів державного нагляду та контролю та інших уповноважених органів).

Відсторонення від роботи оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця, з яким працівник має ознайомитись негайно під розпис. У наказі вказуються підстави та строки відсторонення. Працівник має право бути допущеним до роботи після усунення підстав, з якими пов’язувалося відсторонення, або після закінчення визначеного строку.

СкачатиШтрафи за порушення законодавства про працю 2019

Відповідно до ст. 9 закону «Про відпустки» період відсторонення працівника від роботи не враховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку. Період відсторонення від роботи без збереження заробітної плати до страхового стажу не зараховується, допомога по тимчасовій непрацездатності в цей період також не надається.

Якщо буде встановлено, що роботодавець без законних підстав відсторонив працівника від роботи із зупиненням виплати зарплати, то йому потрібно буде виплатити середню зарплату за час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП).

Джерело інформації: управлінні Держпраці у Хмельницькій області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Надомна робота в Україні: особливості оформлення

Щоб працівник мав право виконувати роботу віддалено, повинні бути створені необхідні умови праці. Дізнайтеся, як у 2024 році організувати надомну роботу з урахуванням вимог воєнного часу.
6689

Безпечна експлуатація АЗС

Автозаправні станції є об’єктами підвищеної небезпеки, тому існують чіткі вимоги до організації безпечної експлуатації АЗС. Ці вимоги стосуються, як будівництва АЗС, так і їх щоденної роботи. Також надзвичайно важливо мати готовий план дій у разі настання аварійної ситуації на АЗС, ймовірність настання якої під час війни зростає.
25527

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також скачуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
121558

Наряд-допуск на виконання вогневих робіт

В яких випадках потрібно оформлювати наряд-допуск на виконання тимчасових вогневих робіт, хто розробляє такий документ? Відповіді на ці питання ви знайдете у статті, а також зможете скачати бланк наряду-допуску на виконання вогневих робіт.
20895