Позапланова перевірка на підставі ухвали слідчого судді

669

Запитання

Чи дає підстави для здійснення позапланової перевірки Держпраці ухвала слідчого судді, винесена в рамках кримінального провадження?

Відповідь

Підстави для здійснення позапланового заходу державного контролю визначені у ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме:

  • подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
  • виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб’єктом господарювання у документі обов’язкової звітності, крім випадків, коли суб’єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності.
  • перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
  • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави.
  • неподання суб’єктом господарювання документів обов’язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
  • доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
  • настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, пов’язаних з діяльністю суб’єкта господарювання.

На підставі ухвали слідчого судді, винесеної в рамках кримінального провадження, надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб’єктом господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, дотриманням вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Верховний Суд у своїй постанові від 19.10.2018 у справі № 805/3137/17-а звертає увагу, що прямого зобов’язання на призначення позапланової перевірки слідчий суддя не надавав, а лише надав дозвіл на її проведення та визначив суб’єкт, який таку перевірку може провести.

Оскільки ст. 6 Закону містить вичерпний перелік підстав для проведення позапланових перевірок контролюючими органами та поміж вказаних підстав відсутня така підстава, як проведення позапланової перевірки Держпраці за ухвалою слідчого судді у кримінальному провадженні, Держпраці при прийнятті наказу про проведення позапланової перевірки та при фактичному здійсненні такої перевірки вийшла за межі повноважень, наданих їй Законом.

СкачатиПлан перевірок Держпраці на 2019 рік

Таким чином, дії Держпраці щодо проведення позапланової перевірки підприємства на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні визнані незаконними. Враховуючи незаконність проведення позапланової перевірки, припис виданий на підставі такої ухвали також є незаконним та має бути скасований.

Отже, сама по собі ухвала слідчого судді не дає підстав для виходу на перевірку, а тому Держпраці повинна дотримуватися норм нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення перевірок.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду від 12.12.2018 у справі № 805/420/17-а.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Планові перевірки Держпраці

Щорічні перевірки Держпраці — привід для хвилювання на багатьох підприємствах. Вони відбуваються згідно з планом, який затверджує відомство. Дізнайтеся більше, як формуються ці плани та які корективи у законодавство внесені у зв'язку з воєнним станом.
111336

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
16694

Аудит охорони праці

Аудит роботи суб’єкта господарювання проводиться за декількома напрямами, зокрема, оцінюється наявність і повнота документації, стан обладнання і робіт та інше. Дізнайтеся, як провести внутрішній аудит охорони праці.
22803

Зразок відповіді на припис інспектора праці

За результатами інспекційного відвідування інспектор складе акт, а якщо виявить порушення законодавства про працю — припис про їх усунення. Як надати відповідь на припис про усунення порушень інспектора праці? Скористайтеся підготовленим нашим експертом зразком відповіді як орієнтиром.
30489