Використання вахтового методу робіт на території населених пунктів

608

Запитання

Що заборонено в населених пунктах (у місті): використовувати вахтовий метод робіт чи влаштовувати вахтові містечка?

Відповідь

У пункті 4.8 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» заборонено використовувати вахтовий метод робіт на території населених пунктів. Відповідно, виникає питання: заборонено використовувати вахтовий метод робіт чи влаштовувати вахтові містечка в населених пунктах.

Вахтовий метод робіт не є відрядженням. Це особлива форма організації робіт, заснована на використанні праці працівників поза місцем їх постійного проживання, за умов, коли не можна забезпечити щоденне повернення працівників до місця постійного проживання. Базовим нормативним документом, який визначає, як використовувати вахтовий метод робіт на виробництві є спільна постанова Державного комітету СРСР із праці та соціальних питань, Секретаріату ВЦРПС і МОЗ СРСР «Про затвердження Основних положень про вахтовий метод організації робіт» від 31.12.1987 № 794/33-82. Є Положення про вахтовий метод організації робіт на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження (затверджене наказом Мінприроди від 24.07.2017 № 275). Вахтовий метод робіт використовують, коли виробничі об’єкти значно віддалені від місця розташування підприємства та коли звичайні методи виконання робіт недоцільні.

У цьому випадку на території населеного пункту використовувати вахтовий метод робіт неприпустимо. Адже належні санітарно-гігієнічні умови як для населеного пункту, так і для працівників, можуть забезпечити лише за проживання у приміщеннях житлової будівлі (готелі, гуртожитку, орендованому приміщенні тощо).

Рішення про введення вахтового методу організації робіт приймає керівник підприємства за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації та дозволом вищої організації на основі техніко-економічного обгрунтування в порівнянні з іншими методами проведення робіт.

Конкретні умови і порядок застосування вахтового методу організації праці та компенсації при його застосуванні обумовлює Положення про вахтовий метод організації роботи підприємства. Його затверджує керівник підприємства (вищої організації) та погоджує профспілковий орган. У документі визначають:

Це Положення разом із переліком посад і професій, які залучають до такого методу організації праці, може бути додатком до колективного договору. Працівникам, що залучені до вахтового методу організації праці, виплачують надбавки відповідно до постанови КМУ «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер» від 31.03.1999 № 490.

Спеціальне навчання працівників підприємства стороннім фахівцем за цивільно-правовим договором Організація планує запровадити вахтовий метод робіт. Дізнайтеся, як табелювати та оплачувати час перебування працівників у дорозі?

Працівників, які перебувають на вахті, забезпечують проживанням у спеціально обладнаному для цього місці. Для проживання осіб, залучених до вахти, можуть улаштовувати спеціальні вахтові містечка.

Найімовірніше, у п. 4.8 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 27.01.2009 № 45) йдеться про організацію вахтових містечок на території населених пунктів. Із цією метою у межах населеного пункту можуть орендувати приміщення з належними санітарно-гігієнічними умовами. Вахтові містечка улаштовують лише тоді, коли роботи проводять у польових умовах.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дотримання вимог охорони праці на елеваторах

Елеватори входять у новий сезон роботи в умовах війни. Поряд з небезпеками воєнного стану, періодичних обстрілів та аварійних відключень електроенергії на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Тому роботодавцям необхідно забезпечити постійний нагляд за безпекою на робочих місцях та організовувати технологічний процес відповідно до вимог нормативно - правових актів з охорони праці (далі – НПАОП).
32

Потенційні загрози під час відключень світла на підприємстві

У цій статті розглянемо основні загрози, які виникають під час блекауту, а також рекомендації як підготуватися до блекаутів, щоб убезпечити працівників підприємства від травмувань та інших наслідків, пов’язаних із можливими непередбачуваними відключеннями електроенергії.
397

Комісія з питань охорони праці: завдання та обов'язки

Комісію з питань охорони праці створюють як консультативно-дорадчий орган, у якому представники адміністрації і профспілок спільно вирішують питання безпеки, гігієни праці, виробничого середовища. Про те, як створити таку комісію і організувати її роботу, — далі.
11894

Обмеження та вимоги під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі

Зі статті ви дізнаєтеся, чи існують вимоги, обмеження та ризики, які мають враховуватися під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі. Також ознайомитеся з нормами підіймання і переміщення важких речей жінками.
63

Режим праці влітку у спекотних умовах

В останні два тижні в Україні встановилася надзвичайно спекотна погода, а отже роботодавцям час подбати про належні умови праці під час роботи в спеку. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
47343