Пенсія за віком на пільгових умовах для контролера абразивних матеріалів на заводі

356

Запитання

Чи має право на пенсію за віком на пільгових умовах контролер абразивних матеріалів та виробів, що 20 років працював у шкідливих умовах на абразивному заводі?

Відповідь

Робітнику, який з 1986 р. до 2006 р. пропрацював у шкідливих умовах контролером абразивних матеріалів та виробів на заводі, відмовилися призначати пільгову пенсію. Чи законно це? Для того, щоб дати відповідь на це питання, звернімося до законодавства.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими й особливо важкими, із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими КМУ, і за результатами атестації робочих місць за умовами праці (далі — атестація; ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ; далі— Закон № 1788).

Щоб призначити пільгову пенсію, професія (посада) та виробництво мають бути у відповідному Списку. Також потрібно підтвердити шкідливі умови праці працівника за результатами атестації впродовж повного робочого дня (не менш ніж 80%), встановленого для цього виробництва, робіт, професій та посад. Якщо немає хоча б однієї із цих умов, працівник не матиме права на пільгову пенсію.

Коли визначають право на пільгову пенсію, застосовують Списки, чинні на період роботи особи (п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383; далі — Порядок № 383).

Пенсія за віком на пільгових умовах для контролера абразивних матеріалів на заводі Дізнайтеся про особливості зарахування до пільгового стажу періоду навчання та інвалідності

На період роботи запитувача чинними були Списки № 1 і № 2, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (далі — Постанова № 1173)*, постановою КМ СРСР від 26.01.1991 № 10, а також постановами КМУ від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 № 36.

* Списки № 1 і № 2 застосовують, коли визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.

Так, розділ XV «Металообробка» Списку № 2, затверджений Постановою № 1173, передбачав «контролерів цехів плавлення усіх видів абразивів, дроблення, регенерації та розсіювання зерна, порошків і пов’язі, виробництва абразивних виробів на бакелітовій зв’язці». Наступні Списки № 2 (розд. XIV «Металообробка», «Оброблення металу») — «контролерів цехів плавлення, дроблення, регенерації та розсіювання, зайнятих у цехах плавлення усіх видів абразивів, дроблення, регенерації та розсіювання зерна, порошків та пов’язі у виробництві абразивних виробів на бакелітовій зв’язці».

Проведення атестації робочих місць за умовами праці медпрацівників Актуальна стаття за цією темою: Кому зміни до Списків № 1 і № 2 із першого січня принесли пільгову пенсію?

Оскільки Списки передбачають контролерів під узагальненою назвою без найменувань конкретних професій та посад, то право на пільгову пенсію мають усі контролери (зокрема й контролери абразивних матеріалів та виробів), зайняті у цехах плавлення усіх видів абразивів, дроблення, регенерації та розсіювання зерна, порошків та пов’язі у виробництві абразивних виробів на бакелітовій зв’язці.

Щоб призначити пільгову пенсію згідно зі ст. 13 Закону № 1788, потрібно обов’язково підтвердити право на таку пенсію за результатами атестації. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці КМУ затвердив постановою від 01.08.1992 № 442 (далі — Порядок № 442).

Постанова набрала чинності 21.08.1992. Це означає, що коли призначають пенсію для зарахування до стажу, який дає право на пільгову пенсію, певного п’ятирічного періоду роботи із шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право упродовж цього періоду необхідно підтвердити за результатами атестації.

Якщо ж атестацію з 21.08.1992 не проводили, чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердили, до пільгового стажу зараховують лише період роботи зі шкідливими умовами праці на підприємстві до 21.08.1992 включно, тобто до набрання чинності Порядком № 442. Так зараховують і пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердили (п. 4.5 Порядку № 383).

Якщо особа до 01.01.1992, коли набрав чинність Закон № 1788, вже мала повний стаж для призначення пільгової пенсії, то пенсії їй призначають за віком і стажем, які встановлювало раніше чинне законодавство (ст. 100 Закону № 1788). Проводити атестацію при цьому не вимагають.

Щоб підтвердити стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, подають такі документи (п. 10 Порядку № 383):

У довідці зазначають:

  • періоди роботи, які зараховують до спеціального стажу;
  • професію або посаду працівника;
  • характер виконуваної роботи;
  • розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включають цей період роботи;
  • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видають цю довідку.

Проведення атестації робочих місць за умовами праці медпрацівників Ознайомтеся з прикладами розрахунку пільгового стажу

Тож, якщо запитувач подасть до Пенсійного фонду України усі вказані документи, йому може бути зараховано до стажу роботи із шкідливими умовами праці відповідний період роботи і призначено пільгову пенсію.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Пенсія за віком на пільгових умовах

Законодавством України у галузі пенсійного забезпечення передбачається можливість отримання особами пільгових пенсій за віком. Таке право виникає у працівників, зайнятих на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Що потрібно знати про пільгові пенсії у 2024 році — розповідає експерт.
51209

На які пільги та компенсації мають право медичні працівники

Держава забезпечує право медпрацівників на пільги та компенсації. Однак не завжди заклад охорони здоров’я надає їх своїм працівникам у повному обсязі. Стаття допоможе реалізувати право медичних працівників на пільги й компенсації і не заплутатися в законодавстві.
12245

Особливості призначення пільгової пенсії працівникам, зайнятим на підземних роботах

Працівники, які були зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, мають право на пільгову пенсію. На яких умовах вона призначається та які документи потрібно подати — читайте далі.
3370

Хто з 2018 року отримав право на пільгову пенсію

У 2016 році Уряд скоротив Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а в липні 2017 року увів нові позиції та уточнив наявні. Змінені редакції Списків чинні з 01.01.2018. Хто з першого січня здобув право на пільгову пенсію? Як зараховують до пільгового стажу роботу у шкідливих і важких умовах до 01.01.2018 – читайте про це далі.
1238