Кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці

2516

Запитання

Яке покарання передбачене за допуск працівника до роботи, неприйнятної для нього?

Відповідь

Кримінальна відповідальність у сфері охорони праці настає, якщо виникли тяжкі наслідки, зумовлені порушенням. Серед них — шкода здоров’ю потерпілого, загибель людей тощо. У цій категорії справ суди детально вивчають коло посадових обов’язків підсудного. Встановлюють, чи входив контроль за дотриманням законодавства у сфері охорони праці до його посадових обов’язків. А також вивчають причинно-наслідковий зв’язок між порушенням та наслідками.

Найчастіше до кримінальної відповідальності притягають відповідальних осіб за статтею 271 «Порушення вимог законодавства про охорону праці» Кримінального кодексу України (КК). Судам необхідно враховувати, що суб’єктом злочину, передбаченого статтею 271 КК, є службова особа підприємства, яка на підставі наказу адміністрації, посадової інструкції чи відповідно до займаної посади має спеціальні обов’язки з охорони праці (п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про злочини проти безпеки виробництва» від 12.06.2009 № 7).

Розглянемо ситуацію, про яку йдеться в запитанні, на реальному прикладі.

Судове рішення: вирок Звенигородського районного суду Черкаської області від 10.08.2016 за справою № 710/752/16-к.

Особа, яку притягують до відповідальності: інженер із охорони праці ТОВ.

Порушення: порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого (ч. 1 ст. 271 КК).

Фабула справи: інженер із охорони праці ТОВ порушив вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці, а саме статті 15 Закону про охорону праці та посадової інструкції інженера з охорони праці. Він знав, що потерпілий — працівник товариства — не має відповідної категорії на керування транспортним засобом — завантажувачем телескопічним. Однак допустив останнього до робіт. До того ж не провів із ним навчання та інструктаж. Під час робіт на завантажувачі потерпілий здобув тілесні ушкодження — двокістковий перелом лівого гомілково-ступеневого суглоба з підвивихом ступні. Судово-медичний експерт встановив, що вони належать до категорії середньої тяжкості тілесних ушкоджень із ознакою тривалого розладу здоров’я.

Зібрані за справою докази: визнання своєї вини інженером із охорони праці, показання потерпілого, посадові інструкції, висновки експерта, інші матеріали кримінального провадження.

Покарання: штраф розміром 100 НМДГ (1700 грн 00 коп.).

Адміністративна відповідальність фахівця з охорони праці Дізнайтеся більше про адміністративну та кримінальну відповідальність фахівця з охорони праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Аптечка на підприємстві

Аптечка першої допомоги має бути на кожному підприємстві, адже часто від оперативності надання домедичної допомоги залежить життя людини. Яким має бути склад аптечки невідкладної медичної допомоги, де саме повинна розміщуватися аптечка першої допомоги у виробничому підрозділі, хто відповідає за неї — про все це розповімо далі.
92411

Перша допомога при опіках

За різних обставин працівник може отримати термічні або хімічні опіки. В умовах воєнної агресії ризик отримання таких ушкоджень значно зростає. У статті розповімо про те, які існують види опіків та як правильно надати домедичну допомогу при опіках постраждалому.
26089

Класифікатор подій, що призвели до нещасного випадку

Від правильності встановлення причини нещасного випадку залежить ефективність розроблюваних заходів щодо запобігання подібним випадкам. Не помилитися при визначенні коду причини нещасного випадку за Класифікатором видів подій, причин, обладнання, що призвели до нещасного випадку, допоможе наша стаття.
14911

Порядок дій у разі хімічної небезпеки

Хімічна аварія на режимному об’єкті або на об’єкті інфраструктури може мати масштабні наслідки. У статті ви знайдете інформацію про алгоритм дій у випадку загрози чи раптового виникнення хімічної небезпеки.
14175

Перша допомога працівнику, який травмував голову

Черепно-мозкова травма може мати тяжкі наслідки — навіть призвести до передчасної смерті. Тому важливо своє­часно й правильно надати домедичну допомогу травмованому. Як це зробити — допоможуть рекомендації експерта. Не забудьте поділитися ними з працівниками!
29111