Кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці

2629

Запитання

Яке покарання передбачене за допуск працівника до роботи, неприйнятної для нього?

Відповідь

Кримінальна відповідальність у сфері охорони праці настає, якщо виникли тяжкі наслідки, зумовлені порушенням. Серед них — шкода здоров’ю потерпілого, загибель людей тощо. У цій категорії справ суди детально вивчають коло посадових обов’язків підсудного. Встановлюють, чи входив контроль за дотриманням законодавства у сфері охорони праці до його посадових обов’язків. А також вивчають причинно-наслідковий зв’язок між порушенням та наслідками.

Найчастіше до кримінальної відповідальності притягають відповідальних осіб за статтею 271 «Порушення вимог законодавства про охорону праці» Кримінального кодексу України (КК). Судам необхідно враховувати, що суб’єктом злочину, передбаченого статтею 271 КК, є службова особа підприємства, яка на підставі наказу адміністрації, посадової інструкції чи відповідно до займаної посади має спеціальні обов’язки з охорони праці (п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про злочини проти безпеки виробництва» від 12.06.2009 № 7).

Розглянемо ситуацію, про яку йдеться в запитанні, на реальному прикладі.

Судове рішення: вирок Звенигородського районного суду Черкаської області від 10.08.2016 за справою № 710/752/16-к.

Особа, яку притягують до відповідальності: інженер із охорони праці ТОВ.

Порушення: порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого (ч. 1 ст. 271 КК).

Фабула справи: інженер із охорони праці ТОВ порушив вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці, а саме статті 15 Закону про охорону праці та посадової інструкції інженера з охорони праці. Він знав, що потерпілий — працівник товариства — не має відповідної категорії на керування транспортним засобом — завантажувачем телескопічним. Однак допустив останнього до робіт. До того ж не провів із ним навчання та інструктаж. Під час робіт на завантажувачі потерпілий здобув тілесні ушкодження — двокістковий перелом лівого гомілково-ступеневого суглоба з підвивихом ступні. Судово-медичний експерт встановив, що вони належать до категорії середньої тяжкості тілесних ушкоджень із ознакою тривалого розладу здоров’я.

Зібрані за справою докази: визнання своєї вини інженером із охорони праці, показання потерпілого, посадові інструкції, висновки експерта, інші матеріали кримінального провадження.

Покарання: штраф розміром 100 НМДГ (1700 грн 00 коп.).

Адміністративна відповідальність фахівця з охорони праці Дізнайтеся більше про адміністративну та кримінальну відповідальність фахівця з охорони праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт службового розслідування порушень вимог безпеки

Після того, як комісія зі службового розслідування встановила причини, винних осіб і зміст порушень, вона складає акт службового розслідування. Скачайте Акт службового розслідування: зразок, розроблений експертом
7697

Службове розслідування порушень вимог безпеки

Якщо порушення вимог безпеки на виробництві спричинило негативні наслідки, зокрема призвело до матеріальних збитків або травмування працівника, роботодавець може ініціювати службове розслідування. У статті підкажемо, як проводити службове розслідування та надамо зразки супутніх документів.
80082

Допомога при ураженні струмом

Перша допомога при ураженні електричним струмом — це найпростіші медичні дії, які виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші після травмування строки. У статті ми розповімо, як правильно надати першу допомогу при ураженні струмом.
63223

Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

У разі настання нещасних випадків, які завдали шкоди робітникам або іншим людям, роботодавець зобов’язаний вжити всіх зусиль для організації неупередженої та повної перевірки обставин таких подій. У статті розповідаємо не лише про загальну процедуру розслідування нещасних випадків, а й про те, як провести розслідування в умовах воєнного стану.
131389