Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки

1716

Запитання

Що розробляти — Інструкцію з охорони праці чи інструкцію з користування комп’ютером?

Відповідь

На підприємстві, де експлуатують електронно-обчислювальну техніку, мають розробляти інструкцію з охорони праці (відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9; НПАОП 0.00-4.15-98; п. 1.8 розд. І Правил № 65). Постає запитання: чи мають розробляти на підприємстві інструкцію з охорони праці для оператора (користувача) комп’ютерної техніки?

Відповісти однозначно не можна. Є відомчі інструкції, пов’язані з використанням ЕОМ на виробництві: наприклад, була Інструкція щодо користування персональним комп’ютером (затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 10.01.2004 № 1/04) та чинна Примірна інструкція з охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин (затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.09.2013 № 443).

ДСТУ не передбачають наявність для користувача комп’ютера інструкції з охорони праці під час роботи з ЕОМ. Вони передбачають інструкцію з експлуатування (користування) цією технікою.

Користувачі ЕОМ мають використовувати інструкцію з експлуатування, а для апаратури з під’єднанням з’єднувачем та призначеної для встановлення користувачем — інструкцію із встановлення (монтажу; п. 1.7.2 ДСТУ 4467-1:2005). Інструкція з охорони праці під час роботи з комп’ютером (комп’ютерною технікою) може бути як однією з інструкцій за видом робіт, якої має дотримуватися обслуговуючий персонал (обслуга) (прим. 3 до п. 1.7.2 ДСТУ 4467-1:2005).

Отже, інструкція з охорони праці для комп’ютерної техніки недоцільна з таких міркувань:

1. Сучасна ЕОМ є електротехнічним пристроєм загального призначення. Під час експлуатації ЕОМ найважливішим є питання електробезпеки. Тому інструкцією з охорони праці (поряд із інструкцією з пожежної безпеки та інструкцією з надання домедичної допомоги) має бути інструкція з електробезпеки. До неї варто включити вимоги електробезпеки під час експлуатації ЕОМ.

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки Чи знаєте ви, що нова редакція Положення про розробку інструкцій із охорони праці вже набрала чинності?

2. Робота на ЕОМ загального призначення не є роботою з підвищеною небезпекою. Програмне забезпечення не стосується теми охорони праці. Немає потреби визначати в інструкції з охорони праці вимоги щодо улаштування робочого місця користувача ЕОМ. Адже організувати робоче місце користувача ЕОМ зобов’язаний роботодавець. Він має інформувати працівника про умови праці, небезпечні і шкідливі виробничі фактори на його робочому місці, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах. Також роботодавець має провести відповідний інструктаж та навчання з питань охорони праці.

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки Дізнайтеся більше про те, як організувати безпечну експлуатацію ІТ-засобів

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
78595

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
59751

Групи з електробезпеки

Група електробезпеки визначає рівень знань із електробезпеки працівника. Зі статті ви дізнаєтеся, які групи з електробезпеки існують та як їх присвоюють.
112064

Правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів

Яким вимогам повинні відповідати працівники, котрі обслуговують електроустановки споживачів? Як створити безпечні умови праці для таких працівників? Хто і за що несе відповідальність під час виконання робіт в електроустановках? Експерт проаналізував Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, щоб відповісти на ці та інші питання.
77796

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕЕС) встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
76037