Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки

1278

Запитання

Що розробляти — Інструкцію з охорони праці чи інструкцію з користування комп’ютером?

Відповідь

На підприємстві, де експлуатують електронно-обчислювальну техніку, мають розробляти інструкцію з охорони праці (відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9; НПАОП 0.00-4.15-98; п. 1.8 розд. І Правил № 65). Постає запитання: чи мають розробляти на підприємстві інструкцію з охорони праці для оператора (користувача) комп’ютерної техніки?

Відповісти однозначно не можна. Є відомчі інструкції, пов’язані з використанням ЕОМ на виробництві: наприклад, була Інструкція щодо користування персональним комп’ютером (затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 10.01.2004 № 1/04) та чинна Примірна інструкція з охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин (затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.09.2013 № 443).

ДСТУ не передбачають наявність для користувача комп’ютера інструкції з охорони праці під час роботи з ЕОМ. Вони передбачають інструкцію з експлуатування (користування) цією технікою.

Користувачі ЕОМ мають використовувати інструкцію з експлуатування, а для апаратури з під’єднанням з’єднувачем та призначеної для встановлення користувачем — інструкцію із встановлення (монтажу; п. 1.7.2 ДСТУ 4467-1:2005). Інструкція з охорони праці під час роботи з комп’ютером (комп’ютерною технікою) може бути як однією з інструкцій за видом робіт, якої має дотримуватися обслуговуючий персонал (обслуга) (прим. 3 до п. 1.7.2 ДСТУ 4467-1:2005).

Отже, інструкція з охорони праці для комп’ютерної техніки недоцільна з таких міркувань:

1. Сучасна ЕОМ є електротехнічним пристроєм загального призначення. Під час експлуатації ЕОМ найважливішим є питання електробезпеки. Тому інструкцією з охорони праці (поряд із інструкцією з пожежної безпеки та інструкцією з надання домедичної допомоги) має бути інструкція з електробезпеки. До неї варто включити вимоги електробезпеки під час експлуатації ЕОМ.

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки Чи знаєте ви, що нова редакція Положення про розробку інструкцій із охорони праці вже набрала чинності?

2. Робота на ЕОМ загального призначення не є роботою з підвищеною небезпекою. Програмне забезпечення не стосується теми охорони праці. Немає потреби визначати в інструкції з охорони праці вимоги щодо улаштування робочого місця користувача ЕОМ. Адже організувати робоче місце користувача ЕОМ зобов’язаний роботодавець. Він має інформувати працівника про умови праці, небезпечні і шкідливі виробничі фактори на його робочому місці, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах. Також роботодавець має провести відповідний інструктаж та навчання з питань охорони праці.

Безпечна експлуатація комп’ютерної техніки Дізнайтеся більше про те, як організувати безпечну експлуатацію ІТ-засобів

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Засоби індивідуального і колективного захисту від ураження електричним струмом

Для збереження життя та здоров’я працівників під час роботи з електрообладнанням, призначеним для загального користування, та електроустановками застосовують засоби індивідуального і колективного захисту від ураження електричним струмом.
53153

Група з електробезпеки інженера з охорони праці

Робота інженера з охорони праці досить багатофункціональна і складна. Дізнайтеся, чи повинен інженер з охорони праці для виконання своїх обов'язків мати групу з електробезпеки?
8010

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59880

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Минулого року масове використання генераторів стало новою українською реальністю. На жаль, восени 2023 року ситуація може повторитися. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
4805