В Україні буде ратифіковано Конвенцію Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення

Теми:
Президент України зареєстрував у Верховній Раді проект Закону «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102»

Президент України зареєстрував у Верховній Раді проект Закону «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102 (далі — Конвенція)» (№ 0091).

Законопроектом передбачається надання Верховною Радою України згоди на обов’язковість для України наступних розділів Конвенції:

  • розділ ІІ «Медичне обслуговування»;
  • розділ ІІІ «Допомога у зв’язку з хворобою»;
  • розділ ІV «Допомога по безробіттю»;
  • розділ V «Допомога по старості»;
  • розділ VI «Допомога у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання»;
  • розділ VIІ «Родинна допомога»;
  • розділ VIІІ «Допомога у зв’язку з вагітністю і пологами»;
  • розділ ІХ «Допомога по інвалідності»;
  • розділ Х «Допомога у зв’язку з втратою годувальника».

Ухвалення законопроекту сприятиме:

  • приведенню українського законодавства у сфері соціального забезпечення у відповідність до міжнародних стандартів, зокрема, стандартів Міжнародної організації праці;
  • створенню передумов для приєднання України до Європейського кодексу соціального забезпечення в цілому.

Як зазначено в Пояснювальній записці реалізація законопроекту не потребує внесення змін до чинних і розроблення нових нормативно-правових актів.

Конвенцію Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102 ухвалено на 35-й сесії Генеральної конференції Міжнародної організації праці 28.06.1952 в місті Женеві. Законопроект набере чинності для України через 12 місяців з дати реєстрації документа України про ратифікацію у Генерального директора Міжнародного бюро праці.

Підготувала Ольга Савченко,

експерт Експертус Кадри

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21321

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14364

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
645

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4844

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді