Право на пільги й компенсації розробника риби
Запитання
Чи мають право на щорічну додаткову відпустку або скорочений робочий час розробники риби, які працюють за низької температури та підвищеної вологості? Які ще пільги й компенсації передбачені для них?
Відповідь
Рішення про віднесення робіт, професій, посад до категорії із шкідливими і важкими умовами праці у кожному конкретному випадку приймають на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці за умовами праці (далі — атестація).
Онлайн-тести з перевірки знань
Як проводити атестацію, визначає Порядок (затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 № 442) та Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці (затверджені постановою Мінпраці від 01.09.1992 № 41). Атестацію проводять у строки, визначені у колективному договорі підприємства, але не рідше разу на п’ять років.
Право на щорічну додаткову відпустку визначають за Списками виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (затверджені постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290; далі — Списки).
Правом на скорочену тривалість робочого тижня користуються працівники, професії, посади, роботи та виробництва яких передбачає Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 163; далі — Перелік).
Щоб визначити право на пільги й компенсації за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, недостатньо керуватися лише показниками і критеріями умов праці.
Атестація робочих місць
- Підприємство змінило назву. Чи потрібно проводити атестацію робочих місць?
- Установлюємо скорочений робочий тиждень: чи потрібна атестація робочих місць
- Атестація робочих місць на аналогічних робочих місцях
- Гігієнічна класифікація праці, що застосовується при проведенні атестації робочих місць за умовами праці
Аби працівник отримав відповідну пільгу чи компенсацію за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, потрібно дотриматися таких умов:
- своєчасно провести атестацію;
- професія, посада, робота мають бути у відповідному Списку, Переліку;
- право на певну пільгу чи компенсацію підтвердити за результатами атестації;
- працівник має бути зайнятим на роботах, передбачених відповідним Списком, Переліком, необхідну тривалість робочого часу, визначену нормативним документом.
Якщо немає хоча б однієї із цих умов, працівник не матиме права на ту чи ту пільгу або компенсацію.
Професію розробника риби не передбачають ані Списки, ані Перелік. Визначити право на пільги й компенсації працівників, зайнятих розробленням риби, неможливо, адже у запитанні не вказано виробництво, професії працівників, дані про результати атестації.