Додаткові відпустки особам, які працюють із рідкокристалічними відеотерміналами ЕОМ
Запитання
Чи мають право на додаткові відпустки особи, які працюють із рідкокристалічними відеотерміналами ЕОМ?
Відповідь
Окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або яку виконують в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надають щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці за Списком виробництв, цехів, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (затверджений постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290; далі — Список; п. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон № 504/96).
Особи, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (зокрема на персональних комп’ютерах), і яким тривалість щорічної відпустки не визначена іншими нормативно-правовими актами, мають право на щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів (поз. 58 підрозд. «Інші види виробництв» розд. ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку). Ця позиція Списку поширюється на всіх працівників, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер, незалежно від займаної посади (професії) та виду монітору.
Цілком очікувано, що у роботодавця в такому випадку виникає питання: чи правомірно надавати щорічні додаткові відпустки за двома підставами?
Читайте на порталі
Конкретну тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлює колективний чи трудовий договір залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 8 Закону № 504/96).
Інколи буває так, що працівник відмовляється іти у відпустку: чим це загрожує роботодавцю?
Додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховують лише ті дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад (п. 6-7 Порядку застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 № 16; далі — Порядок № 16).
Читайте на порталі
Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, веде власник або уповноважений ним орган (п. 5 Порядку № 16).
Отже, рішення щодо того, надавати чи ні щорічну додаткову відпустку працівникам, які у своїй роботі застосовують комп’ютер, приймає роботодавець.