Визначаємо шкідливість умов праці операторів персональних ЕОМ

3436

Запитання

Чи можна зарахувати умови праці операторів персональних ЕОМ до шкідливих?

Відповідь

Основні поняття щодо умов праці визначають Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу» (затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2014 № 248 далі — ГКП № 248).

Класифікація шкідливих і важких умов праці Дізнайтеся, як здійснюється доплата за шкідливі умови праці

На умови й організацію праці при роботі з візуальними дисплейними терміналами (далі — ВДТ) усіх типів на основі електронно-променевих трубок, які використовують в електронно-обчислювальних машинах (далі — ЕОМ) поширюються Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин «Гігієнічні вимоги до організації роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин» (затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України №7 від 10 грудня 1998 р.; ДСанПіН 3.3.2.007-98).

Робота з ВДТ спричиняє у працівників зорове й нервово-емоційне напруження. Її виконують у вимушеній (сидячій) робочій позі при напружених верхніх кінцівках та обмеженій загальній м’язовій активності (гіподинамії). Під час роботи з ВДТ на працівників впливають такі фізичні фактори, як шум, електростатичне поле, неіонізуючі й іонізуючі електромагнітні випромінювання (п. 1.3 ДСанПіН 3.3.2.007-98).

Увага!

Щоб встановити, чи є шкідливі фактори на тих чи тих робочих місцях осіб, які працюють або використовують у своїй роботі комп’ютери, необхідно провести лабораторно-інструментальні дослідження умов праці.

Лабораторні дослідження умов праці передбачає Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій (затверджений наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246 ; далі — Порядок № 246).

Аби визначити, чи є шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу, роботодавець організовує лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу (наразі це ГКП № 248), щоб визначити категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду (п. 3.1 Порядку № 246)..

Роботодавець зобов’язаний організувати лабораторні дослідження умов праці на відповідність нормативно-правовим актам із охорони праці в порядку і строки, що визначає законодавство. За підсумками лабораторних досліджень умов праці він має вжити заходів, щоб усунути небезпечні й шкідливі для здоров’я виробничі фактори (ст. 13 ЗУ «Про охорону праці»).

Захистіть ваших працівників від перенапруження: сумна статистика захворювань опорно-рухового апарату на підприємствахПрофілактика професійних захворювань. Як запобігти хворобам – розповідає експерт.

Про те, чи мають проходити медичні огляди особи, які працюють із рідкокристалічними відеотерміналами ЕОМ, читайте у Довіднику.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Оптимальні та допустимі мікрокліматичні умови

Залежно від періоду року та категорії робіт законодавством встановлено оптимальні та допустимі величини температури, відносної вологості та швидкості руху повітря, яких потрібно дотримуватися у робочій зоні виробничих приміщень. Дізнайтеся більше про оптимальні та допустимі мікрокліматичні умови зі статті.
34677

Враховуємо небезпечні та шкідливі виробничі фактори

Роботодавець зобов’язаний усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори або мінімізувати їхній вплив до граничнодопустимих значень, встановлених у санітарних нормах, правилах і нормативно-технічній документації. Які бувають шкідливі виробничі фактори — далі у статті.
214528

Виробнича вібрація: охорона праці

Що таке виробнича вібрація? В якому нормативному акті містяться санітарні норми виробничої вібрації. Яка існує класифікація виробничої вібрації та методика її вимірювання. Про це, а також про заходи, які допоможуть зменшити серйозні наслідки впливу вібрації на працівників, — далі у статті.
23488

Як надати потерпілому першу допомогу при перегріванні

Перегрівання виникає через розлад терморегуляції організму за тривалої дії на нього високої температури. Якщо у спекотну погоду працівник раптово зблід, скаржиться на слабкість та запаморочення, це можуть бути ознаки перегрівання. Як надати йому допомогу?
3802

Поліноз або алергія на цвіт

Усім, хто працює на відкритих майданчиках потрібно знати, як діяти, якщо алергія на цвіт стає на заваді роботі. Про те, які симптоми алергії на цвіт, хто у групі ризику, як лікують це захворювання, розповідає експерт.
13523