Санітарно-гігієнічні умови праці у школі

7628

Запитання

Що входить до поняття санітарно-гігієнічні умови праці учасників навчально-виховного процесу?

Відповідь

Санітарно-гігієнічні умови праці вчителів та учнів охоплюють наступні елементи:

 • освітлення;
 • мікроклімат;
 • шум.

Освітлення приміщень у школі

Навчальні приміщення та робочі місця освітлюють максимально ергономічно, тим самим забезпечуючи відповідну працездатності вчителів та учнів. Слід зауважити, що недостатнє освітлення пригнічує психіку і знижує гостроту зору, а отже, працездатність і якість навчальної діяльності.

Для освітлення в межах шкіл використовують природне та штучне освітлення.

Природне освітлення є найкращим за біологічними властивостями для очей людини, однак для створення оптимальних умов навчання і праці природне освітлення теж нормують, дотримуючись наступних вимог:

 • вікна класів, кабінетів і лабораторій (окрім кабінетів креслення та малювання) орієнтують на південь, південний схід чи схід, за необхідності застосовують сонцезахисні засоби та інструменти. Рекомендовано двостороннє освітлення гімнастичного залу із заходу та сходу;
 • для максимально тривалого проникнення сонячних променів у приміщення вікна мають бути витягнутими в горизонтальному напрямку і розташованими якнайближче до стелі, а від підлоги – на висоті 75-80 см;
 • вікна повинні мати достатні розміри та якісне скло (показник світлопропускання не менше 80%), а проміжки між вікнами не мають перевищувати ЗО-50 см.

Штучне освітлення використовується для освітлення шкільних приміщень у похмурі дні та темний час доби. Штучне освітлення має недоліки порівняно з природним, наприклад, позбавлене ультрафіолетової та деяких інших складових спектра.

У навчальних приміщеннях рекомендовано використовувати люмінесцентні лампи, мінімальна санітарна норма освітлення:

 • звичайного навчального місця – 300 люкс;
 • у кабінетах креслення та малювання – 400 люкс.

Загальна потужність усіх люмінесцентних ламп у класі має бути не менше 1200 Вт. З метою продовження терміну придатності люмінесцентних ламп не рекомендовано вимикати їх під час перерв, тому що часте вимикання та вмикання призводить до пошкоджень. За необхідності природне та штучне освітлення використовують одночасно. При цьому ряди ламп біля вікна і протилежної стіни вмикають залежно від інтенсивності природного освітлення.

Заборонено!

Використання відкритих ламп (без світильників).

Мікроклімат приміщень у школі

Показники мікроклімату визначають оптимальну придатність приміщення для людини, оскільки суттєво впливають на терморегуляцію організму.

Найсприятливішим для людини є повітряне середовище з:

 • температурою 18-21 °С;
 • відносною вологістю 40-60%;
 • швидкістю руху повітря до 0,3 м/с.

За таких умов у школярів та вчителів оптимальне самопочуття, максимальна працездатність і результативність навчання.

До початку занять і після їх закінчення необхідно здійснювати наскрізне провітрювання навчальних приміщень відповідно до затверджених вимог.

Рівень шуму у шкільних приміщеннях

Звук як чинник навчального середовища утворюють 2 компоненти:

 • звукова педагогічна інформація;
 • безпосередньо шум – невпорядковані, неперіодичні коливання різної фізичної природи.

Шумовий компонент у навчальному середовищі формується вуличним і шкільним шумом. У приміщеннях гучність шуму та його частотний зміст (висоту шумових звуків) з'ясовують за допомогою спеціального приладу – шумоміра.

Робота учнів в умовах шуму негативно відображається на їх здоров'ї. Шум впливає на наступні процеси:

 • посилюється газообмін;
 • знижуються моторна і секреторна функції шлунка;
 • прискорюється пульс та частота дихання;
 • підвищується кров'яний тиск.

Також шум негативно впливає на функції нервової системи, викликає запаморочення, головний біль, шум у вухах. Шум гучністю понад 50 дБА знижує працездатність і підвищує поріг слухової чутливості. Розв'язування арифметичних прикладів при шумі в 60 дБА потребує у 2 рази більше часу, ніж за його відсутності, зростає кількість помилок. Це відбувається тому, що гальмування, яке розвивається в слухових нервових центрах під впливом високочастотного шуму, поширюється на нервові центри інших аналізаторів, які беруть участь у виконанні арифметичних дій.

Постійний шум менше шкідливий, ніж змінний. Наприклад, шум постійної інтенсивності у 70 дБА заважає менше, ніж шум змінної інтенсивності в ЗО-60 дБА. З гігієнічної точки зору допустимий тривалий шум на рівні 35 дБА.

Для керівників ЗНЗ, які безпосередньо несуть відповідальність за санітарно-гігієнічні умови у шкільних приміщеннях, пріоритетним завданням є виконання санітарно-гігієнічних вимог, створення належних умов для учасників навчально-виховного процесу.

За матеріалами Управління Держпраці у Миколаївській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
49060

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
13965

Гігієнічна класифікація умов праці

Чим оптимальні умови праці відрізняються від допустимих? У чому різниця між шкідливими та небезпечними умовами праці? Детальніше про гігієнічну класифікацію умов праці — у статті.
25163

Правила охорони праці для працівників швейного виробництва

Попри те, що робота, пов’язана з виробництвом одягу, не здається сторонньому спостерігачу особливо складною та шкідливою, все ж існує чимало загроз здоров’ю працівників швейного виробництва. Дізнайтеся більше про ці загрози та про те, які правила охорони праці діють на швейному виробництві
4338

Як захистити працівників від переохолодження

Які негативні наслідки може мати вплив низьких температур та хто в зоні ризику, як надати домедичну допомогу при переохолодженні та відмороженні, що допоможе захистити працівників від переохолодження? Відповіді на ці та інші актуальні питання — у статті.
5017