Державний нагляд за додержанням законодавства про працю

574

Запитання

Хто і як здійснює державний нагляд за додержанням законодавства про працю?

Відповідь

Хто здійснює

Порядком здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженому постановою КМУ від 26.04.2017 № 295, визначено, що державний нагляд здійснюють посадові особи Державної служби України з питань праці (далі – Держпраці) та її територіальних органів, посадовими обов’язками яких передбачено здійснення повноважень державного нагляду за додержанням законодавства про працю (далі — уповноважена посадова особа), що підтверджується службовим посвідченням такої посадової особи.

Як здійснює

Державний нагляд здійснюється шляхом:

 • витребовування, збирання та аналізу інформації, необхідної для підготовки висновків про стан додержання об’єктом нагляду законодавства про працю;
 • проведення перевірки об’єкта нагляду з виїздом за його місцезнаходженням (далі — виїзна перевірка).

Виїзні перевірки проводяться уповноваженими посадовими особами відповідно до індивідуального графіка, що затверджується керівником або заступником керівника Держпраці чи її територіального органу згідно з планом роботи Держпраці та її територіального органу на відповідний період.

Строки проведення виїзної перевірки

Про проведення виїзної перевірки уповноважена посадова особа повідомляє об’єкту нагляду не пізніше ніж за 5 робочих днів до її початку.

Строк проведення виїзної перевірки:

 • не може перевищувати 5-ти робочих днів.
 • при обґрунтованому поданні уповноваженої особи може бути продовжений керівником або заступником керівника Держпраці чи її територіального органу до 10 робочих днів.

Залучення інших осіб до проведення виїзної перевірки

До участі у виїзній перевірці в разі потреби можуть залучатися представники:

 • центральних та місцевих органів виконавчої влади;
 • органів місцевого самоврядування;
 • профспілок, їх організацій та об’єднань профспілок;
 • організацій роботодавців та їх об’єднань (за згодою);
 • інші уповноважені посадові особи Держпраці та її територіальних органів.

Зверніть увагу!

Перед початком проведення виїзної перевірки уповноважена посадова особа повинна пред’явити керівнику об’єкта нагляду або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення.

Забезпечення уповноваженої посадової особи інструментами для проведення перевірки

Уповноваженій посадовій особі на час проведення виїзної перевірки надається робоче місце з правом користування:

 • телефонним зв’язком;
 • розмножувальною технікою;
 • іншими послугами технічного характеру,

необхідними для реалізації повноважень під час виїзної перевірки, оформлення матеріалів виїзної перевірки, спілкування з посадовими особами об’єкта нагляду (у разі необхідності одержання пояснень).

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека праці сторожів у зимовий період

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період, — підкаже наша стаття.
1658

План комплексних перевірок

Комплексну перевірку суб’єктів господарювання проводять, якщо одне і те саме підприємство потрапляє в річний план перевірок двох або більше інспекцій. Більше про комплексні перевірки підприємств — у статті.
91248

Які штрафи передбачені за порушення вимог законодавства про працю

За порушення вимог трудового законодавства роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у кратному розмірі мінімальної заробітної плати. Детальніше про штрафи за порушення законодавства про працю у 2024 році — в аналітичній статті від нашого експерта.
45695

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
49716