Наказом Мінсоцполітики від 24.05.2017 № 866 затверджено нову Форму та опис службового посвідчення інспектора праці. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Державна служба України з питань праці має:
- виготовляти;
- видавати;
- зберігати;
- вести облік;
- знищувати бланки службових посвідчень інспектора праці.
Форма службового посвідчення інспектора праці
Опис службового посвідчення інспектора праці
Службове посвідчення має вигляд книжки розміром 60 × 90 мм у твердій обкладинці темно-червоного кольору.
Ліва та права внутрішні сторінки службового посвідчення виготовлені із захищеного паперу з фоновою сіткою червоного кольору.
На лицьовому боці службового посвідчення розміщено виконані тисненням фольгою золотого кольору зображення та написи:
- у верхній частині посередині – зображення малого Державного Герба України;
- нижче під зображенням малого Державного Герба України посередині – одним рядком слова «ІНСПЕКТОР ПРАЦІ».
На внутрішньому боці зліва розміщено текст:
Фотокартка скріплюється гербовою печаткою Держпраці.
На внутрішньому боці справа розміщено текст:
Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
Що робити роботодавцю, якщо на території підприємства працівника покусали собаки? Дізнайтеся, чому це вважається нещасним випадком, та які дії має вжити роботодавець