Знаки безпеки: діють нові вимоги

Єдині правила передбачає План заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом

image85

Знаки безпеки на виробництві

Із 12 серпня 2023 року набрали чинності Мінімальні вимоги до забезпечення знаками безпеки та здоров’я на роботі, затверджені наказом Мінекономіки від 09.03.2023 № 1268 (далі — Мінімальні вимоги).

Єдині правила застосування знаків безпеки та здоров’я передбачені Планом заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Мета — створити для працівників безпечні та здорові умови праці.

Знаки безпеки та здоров’я на роботі за допомогою вказівних знаків, кольорів, світлових знаків або звукових сигналів, вербального спілкування або сигналів, поданих за допомогою рук:

  • забороняють вчиняти дії, що можуть спричинити небезпеку;
  • дають вказівки щодо здійснення заходів безпеки;
  • попереджають про наявність ризику для працівників;
  • зобов’язують до виконання певних дій для забезпечення безпеки та здоров’я.

Знаки безпеки: діють нові вимоги Основні знаки пожежної безпеки на підприємстві

Мінімальні вимоги не поширюються на знаки:

  • що використовуються у сфері регулювання автомобільного, залізничного, внутрішнього водного, морського і повітряного транспорту;
  • пов’язані з уведенням в обіг на ринок небезпечних речовин, сумішей, виробів і устатковання;
  • використовуються аварійно-рятувальними підрозділами під час  аварійно-рятувальних робіт у зонах надзвичайних ситуацій.

Роботодавець повинен, зокрема:

  • забезпечити встановлення знаків безпеки відповідно до Мінімальних вимог, якщо немає можливості усунути або обмежити небезпеку завдяки методам колективного захисту або заходам до організації праці, запровадженням безпечних технологічних процесів і методів роботи;
  • забезпечити навчання працівників та надання їм інструкцій, пов’язаних із знаками безпеки;
  • надавати працівникам та/або їх представникам інформацію про всі заходи, які повинні вживатися у зв’язку з використанням знаків безпеки (п. 1 розд. ІІ Мінімальних вимог).

Знаки безпеки, що вже використовуються на підприємстві, роботодавець повинен привести у відповідність до вимог, установлених додатками 1—9 до Мінімальних вимог.

Реалізація Мінімальних вимог підвищить рівень безпеки технологічних процесів, поліпшить умови праці, сприятиме зменшенню кількості аварій і нещасних випадків на виробництві, а також посилить вимоги до регламентації безпечних методів роботи.

На підприємствах, де правильно використовують знаки безпеки, кількість порушень правил безпеки знижується на 10—15%, — дослідження Інституту безпеки та здоров’я на роботі Великої Британії (IOSH).

Ефективне використання знаків безпеки допомагає працівникам на 30% швидше реагувати на потенційні небезпеки — за інформацією Міжнародного інституту забезпечення безпеки та здоров’я на роботі (ILOSH).

Джерело: Держпраці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕЕС) встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
73018

Аварія на виробництві

Аварія на підприємстві: порядок дій при виникненні аварії, процедура розслідування аварії, утворення комісії з розслідування, строки розслідування аварій та інша важлива інформація.
29066

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
110734

Контроль за станом охорони праці на підприємстві

Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
67875

Акт-допуск на виконння будівельно-монтажних робіт

Перед початком будівельно-монтажних робіт на діючому підприємстві замовник і генпідрядник повинні оцінити ризики, визначити небезпечні зони та скласти акт-допуск. Хто відповідає за безпеку та які заходи необхідно виконати – читайте у статті
46

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді