Визначено галузі економіки з найвищим ризиком використання незадекларованої праці

Держпраці у своєму звіті за 2018 рік назвала галузі економіки, які у мають найвищий ризик використання незадекларованої праці, та розповіла про найбільш поширені порушення трудового законодавства.

Дотримання законодавства про працю

Одним із основних напрямів у своїй діяльності Держпраці визначає детінізацію зайнятості та доходів населення. Значну роль у реалізації цього завдання відіграло розпорядження Кабміну «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення» від 5 вересня 2018 року № 649-р. У результаті виявлено 25 179 працівників, допущених до роботи без належного оформлення трудових відносин, а з понад 25 тисячами роботодавців проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу.

СкачатиШтрафи за порушення законодавства про працю 2019

У звіті за 2018 р. визначено галузі економіки, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці. Це, зокрема:

 • торгівля, діяльність готелів та ресторанів;
 • будівництво;
 • промисловість;
 • сільське господарство.

У сфері дотримання законодавства про працю у 2018 р. Держпраці здійснено 21 770 превентивні заходи і 20 878 контрольні заходи. Всього перевірено 13 971 суб’єктів господарювання. При цьому виявлено 33 900 порушень, 30 915 з яких було усунено.

Визначено галузі економіки мають найвищий ризик використання незадекларованої праціВизначено галузі економіки мають найвищий ризик використання незадекларованої праці Ви маєте це знати: Затверджено план перевірок Держпраці на 2019 рік

Найбільшу кількість порушень у 2018 році виявлено з питань:

 • оплати праці (18 135 порушень);
 • укладення та розірвання трудових договорів (6 377 порушень);
 • робочого часу та часу відпочинку (4 701 порушень);
 • правил ведення трудових книжок (3 023 порушень).

Виплата заробітної плати у 2018 році

На вимогу державних інспекторів праці погашено заборгованість із виплати заробітної плати на суму 640 млн 669 тис. грн, 554 підприємства-боржника розрахувались зі 104 249 працівниками.

Визначено галузі економіки, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці Скачайте карту України, аби побачити, в яких регіонах відбулося збільшення, а в яких зменшення заборгованості із заробітної плати у минулому році.

СкачатиЗаборгованість із заробітної плати

Держпраці назвала основні причини заборгованості на економічно активних підприємствах. На підприємствах державної форми власності це обумовлено:

 • відсутністю державного фінансування (державного замовлення);
 • неповними розрахунками між постачальниками та споживачами, міжгалузевими ціновими диспропорціями;
 • несвоєчасним та неповним розрахунком замовника за виконані роботи;
 • скороченням обсягів виробництва, зменшенням замовлень на товари та послуги.

Визначено галузі економіки мають найвищий ризик використання незадекларованої праці Дізнайтеся, підприємства якої галузі заборгували найбільше.

Скачатиінфографіку

На підприємствах комунальної форми власності причини заборгованості із виплати заробітної плати пов’язані:

 • із відсутністю коштів у місцевому бюджеті;
 • не проведенням розрахунків контрагентами;
 • складнощами з реалізацією продукції;
 • переорієнтацією ринків збуту.

На підприємствах приватної власності заборгованість виникала через відсутність (блокування) господарської діяльності та дебіторську заборгованість.

Наглядова діяльність з питань охорони праці

Щодо наглядової діяльності з питань охорони праці Держпраці відзвітувала про такі результати. Здійснено 29 280 превентивних та 20 593 контрольних заходів, у ході яких виявлено 357 502 порушення. Усунуто порушень — 81%. Фіксацією порушень завершилися 15 402 (75%) перевірки. У середньому на одному підприємстві виявлено 23 порушення. За рішенням суду в 2018 році зупинено 1 436 виробництв.

Вебінар ОП

Статті за темою

Усі статті за темою

Як організувати адміністративно-громадський контроль за станом охорони праці

Одним із основних видів контролю за станом охорони праці на підприємстві є триступеневий адміністративно-громадський контроль. Хто та як має його організувати? Чи обов’язково всім підприємствам дотримуватись триступеневої схеми контролю, — роз'яснюємо у статті.
20393

Всесвітній день охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2024 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
88339

Цивільний захист на підприємстві

Для того, щоб запобігти надзвичайним ситуаціям, ліквідувати їх наслідки та надати допомогу потерпілим, організуйте на підприємстві роботу з цивільного захисту. У статті розповімо, які саме заходи цивільного захисту повинні забезпечити на своїх об’єктах суб’єкти господарювання.
25573

План перевірок Держпраці на 2024 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Скачайте План графік перевірок Держпраці на 2024 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
11775

Планові перевірки Держпраці

Щорічні перевірки Держпраці — привід для хвилювання на багатьох підприємствах. Вони відбуваються згідно з планом, який затверджує відомство. Дізнайтеся більше, як формуються ці плани та які корективи у законодавство внесені у зв'язку з воєнним станом.
108491

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді