Перевірки квест-кімнат Харківщини провели робочі комісії з представників Головного управління Держпраці у Харківській області, ДСНС, Нацполіції, Держспоживслужби, ДФС, АК «Харківобленерго», профільних департаментів міськради, Державної архітектурно-будівельної інспекції.
Квест-кімнати, або ескейп-руми (англ. еscape – втеча) — дуже популярний у теперішній час вид відпочинку. Зазвичай все відбувається за таким сценарієм: команду з 2-5 людей зачиняють у квест-кімнаті, їй дається певний час на те, щоб розгадати всі загадки, котрі приведуть до ключа, щоб вийти з кімнати.
Скачайте Інструкцію з охорони праці для чергового адміністратора квест-кімнати
Однак, як і будь-який вид розваг, такий вид відпочинку має бути насамперед безпечним для учасників. На жаль, це не завжди так. Результати перевірок, проведених у квест-кімнатах Харківщини, виявилися невтішними. У роботі квест-кімнат виявлено численні порушення правил безпеки.
Це може врятувати життя: запам’ятайте порядок дій у разі виникнення пожежіНайбільш типовими порушеннями виявилися:
- Відсутність розроблених та затверджених відповідальною особою інструкцій з охорони праці для самих співробітників квест-кімнат, електриків, а також інструкцій при проведенні робіт на висоті та на комп’ютері.
- Самих відвідувачів не інструктують щодо правил техніки безпеки, не надають чітких та детальних інструкцій, як поводитися у надзвичайній ситуації, наприклад, як діяти та евакуюватися з приміщень під час затоплення, задимлення, пожежі тощо.
- Відсутність заміру опору ізоляції електрообладнання приміщень. Це порушення притамане майже всім квест-кімнатам, протоколи на перевірку електрообладнання були відсутні. У такому випадку існує ризик загоряння або ураження струмом.
- Можливість випадкового травмуватися і не тільки через власну необачність. Якщо в інших приміщеннях або суміжних офісах велись ремонтні роботи, двері туди не зачинялися, а у переходах та коридорах стирчали травмонебезпечні болти, цвяхи або арматура. При цьому медична аптечка майже у всіх квест-кімнатах розташована не у доступному місці, а в деяких закладах не укомплектована необхідними лікарськими засобами.
- У багатьох квест-кімнатах двері оснащені звичайними механічними замками, засувки яких замикаються автоматично. Ця особливість замків може стати серйозною перепоною при евакуації. Двері у розважальних центрах повинні бути оснащені магнітами, повстяними прокладками або кульковим механізмом. Це потрібно для того, щоб у разі пожежі, руйнування або іншої техногенної катастрофи надати відвідувачам можливість екстрено залишити приміщення.
Крім відсутності безпечних умов для учасників, досить типовою для квест-кімнат виявилася антисанітарія.
На жаль, нормативно-правові акти з питань охорони праці для подібних закладів ще досі не розроблені.
Скачайте Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2019