Позапланову перевірку не можна провести за ухвалою слідчого судді

Рішенням Верховного Суду від 19 жовтня було встановлено, що позапланову перевірку суб’єкта господарювання не можна провести за ухвалою слідчого судді.

Суть справи: Держпраці провело позапланову перевірку підприємстства на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні та видало припис про усенення порушення. Підприємство звернулось у суд та попросило скасувати припис Держпраці за перевіркою, здійсненою за межами рамок кримінального провадження. Пройшовши всі інстанції, справа дійшла до Верховного Суду.

У своєму рішенні ВС у складі колегії суддів об’єднаної палати Касаційного адміністративного суду зазначив, що ст. 6 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) не передбачає проведення позапланової перевірки суб’єкта господарювання на підставі ухвали слідчого судді.

План комплексних перевірок на 2019 рік

Виходячи з цього, ВС дійшов висновку, що Дерпраці, приймаючи наказ про проведення позапланової перевірки та здійснивши таку перевірку, вийшло за межі своїх повноважень, оскільки ст. 6 Закону містить вичерпний перелік підстав для проведення позапланових перевірок контролюючими органами, зазначеними в ч. 4 ст. 2 Закону.

СкачатиІнформація про службові посвідчення інспекторів праці

Перелік не містить таку підставу, як проведення позапланової перевірки інспекцією Держпраці за ухвалою слідчого судді у кримінальному провадженні.

Крім того, зважаючи на обставини спору, Суд роз’яснив, що ст. 31 Закону «Про внесення змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» діяла лише в серпні-грудні 2014 року.

Органи державного управління охороною праці в Україні Про проступки інспекторів праців, які «врятують» підприємства від необґрунтованих штрафів, дізнайтеся зі статті Які помилки представників Держпраці під час інспекції вам на руку?

Враховуючи, що Постанова КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» була видана лише на підставі зазначеної статті, ВС зробив висновок, що вона вичерпала свою дію в часі протягом серпня-грудня 2014 року, а тому не можна застосовувати вказані норми під час призначення та проведення перевірок у 2017 році.

Позапланову перевірку не можна провести за ухвалою слідчого судді Дізнайтеся, Як Держпраці підприємства перевіряє

«Отже, дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки позивача на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні є незаконними. Враховуючи незаконність проведення позапланової перевірки, припис виданий на підставі такої ухвали також є незаконним та має бути скасований. Суди попередніх інстанцій не врахували, що правові підстави для проведення позапланової перевірки — відсутні, а тому хибно надали оцінку припису відповідача», — зазначено в постанові ВС.

Джерело: Рішення Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у справі № 805/3137/17-а від 19 жовтня 2018 року

Вебінар ОП

Статті за темою

Усі статті за темою

Як організувати адміністративно-громадський контроль за станом охорони праці

Одним із основних видів контролю за станом охорони праці на підприємстві є триступеневий адміністративно-громадський контроль. Хто та як має його організувати? Чи обов’язково всім підприємствам дотримуватись триступеневої схеми контролю, — роз'яснюємо у статті.
20391

Всесвітній день охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2024 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
88334

Цивільний захист на підприємстві

Для того, щоб запобігти надзвичайним ситуаціям, ліквідувати їх наслідки та надати допомогу потерпілим, організуйте на підприємстві роботу з цивільного захисту. У статті розповімо, які саме заходи цивільного захисту повинні забезпечити на своїх об’єктах суб’єкти господарювання.
25572

План перевірок Держпраці на 2024 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Скачайте План графік перевірок Держпраці на 2024 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
11773

Планові перевірки Держпраці

Щорічні перевірки Держпраці — привід для хвилювання на багатьох підприємствах. Вони відбуваються згідно з планом, який затверджує відомство. Дізнайтеся більше, як формуються ці плани та які корективи у законодавство внесені у зв'язку з воєнним станом.
108489

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді