Позапланову перевірку не можна провести за ухвалою слідчого судді

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Рішенням Верховного Суду від 19 жовтня було встановлено, що позапланову перевірку суб’єкта господарювання не можна провести за ухвалою слідчого судді.

Суть справи: Держпраці провело позапланову перевірку підприємстства на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні та видало припис про усенення порушення. Підприємство звернулось у суд та попросило скасувати припис Держпраці за перевіркою, здійсненою за межами рамок кримінального провадження. Пройшовши всі інстанції, справа дійшла до Верховного Суду.

У своєму рішенні ВС у складі колегії суддів об’єднаної палати Касаційного адміністративного суду зазначив, що ст. 6 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) не передбачає проведення позапланової перевірки суб’єкта господарювання на підставі ухвали слідчого судді.

План комплексних перевірок на 2019 рік

Виходячи з цього, ВС дійшов висновку, що Дерпраці, приймаючи наказ про проведення позапланової перевірки та здійснивши таку перевірку, вийшло за межі своїх повноважень, оскільки ст. 6 Закону містить вичерпний перелік підстав для проведення позапланових перевірок контролюючими органами, зазначеними в ч. 4 ст. 2 Закону.

СкачатиІнформація про службові посвідчення інспекторів праці

Перелік не містить таку підставу, як проведення позапланової перевірки інспекцією Держпраці за ухвалою слідчого судді у кримінальному провадженні.

Крім того, зважаючи на обставини спору, Суд роз’яснив, що ст. 31 Закону «Про внесення змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» діяла лише в серпні-грудні 2014 року.

Органи державного управління охороною праці в Україні Про проступки інспекторів праців, які «врятують» підприємства від необґрунтованих штрафів, дізнайтеся зі статті Які помилки представників Держпраці під час інспекції вам на руку?

Враховуючи, що Постанова КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» була видана лише на підставі зазначеної статті, ВС зробив висновок, що вона вичерпала свою дію в часі протягом серпня-грудня 2014 року, а тому не можна застосовувати вказані норми під час призначення та проведення перевірок у 2017 році.

Позапланову перевірку не можна провести за ухвалою слідчого судді Дізнайтеся, Як Держпраці підприємства перевіряє

«Отже, дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки позивача на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні є незаконними. Враховуючи незаконність проведення позапланової перевірки, припис виданий на підставі такої ухвали також є незаконним та має бути скасований. Суди попередніх інстанцій не врахували, що правові підстави для проведення позапланової перевірки — відсутні, а тому хибно надали оцінку припису відповідача», — зазначено в постанові ВС.

Джерело: Рішення Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у справі № 805/3137/17-а від 19 жовтня 2018 року

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як здійснюється громадський контроль за охороною праці

Громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці є важливим способом захисту трудових прав працівників. Про те, хто здійснює громадський контроль за охороною праці, – далі у статті.
34267

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
61520

Особливості охорони праці неповнолітніх

Особливості охорони праці неповнолітніх завжди були актуальними для роботодавців. Зі статті ви довідаєтеся: які умови прийняття на роботу неповнолітніх осіб, який час відпочинку для неповнолітніх передбачає законодавство, скільки має тривати робочий час для неповнолітніх, як звільнити неповнолітнього працівника.
22329

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
22591

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
840

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді