Які ризики приховує незадекларована праця

Недобросовісним роботодавцям передусім потрібно пам’ятати про штраф у розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат, який вони сплатять за кожного неоформленого працівника. І це не єдиний негативний наслідок, який змусить понервувати тих, хто хоче зекономити на працівниках.

Незадекларована праця в Україні найчастіше проявляється у таких формах:

1) економічна діяльність без державної реєстрації;

 • наймана праця без оформлення трудових відносин;
 • приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

2) маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

Шкодиш державі – підставляєш себе

Держпраці нагадує, за яких умов праця буде вважатися повністю задекларованою. Роботодавцю для цього потрібно:

 • укласти з працівником трудовий договір;
 • офіційно повідомити про його працевлаштування державну фіскальну службу;
 • офіційно і в повному розмірі виплатити заробітну плату;
 • сплатити за працівника єдиний соціальний внесок.

Виконання цих умов гарантуватиме працівникові здорові та безпечні умови праці.

Які ризики приховує незадекларована праця З’ясуйте, яку небезпеку приховує підміна трудового договору цивільно-правовим, і повідомте це керівництву

Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань, неетичну поведінку. Також роботодавець ризикує натрапити на аферистів, внаслідок чого зазнати фінансових втрат.

Через високий рівень тіньової зайнятості держава втрачає доходи, які можна було б спрямувати на реалізацію програм соціально-економічного розвитку регіонів, підвищення добробуту громадян. Це зумовлює необхідність підвищення податків для підтримки державних витрат і надання соціальних послуг населенню, що, відповідно, є додатковим податковим тягарем для суб’єктів господарювання.

Пам’ятайте!

Незадекларована праця створює замкнене коло, коли роботодавець, не оформлюючи легально працівників, намагається ухилитися від податків, але тим самим наражається на додатковий податковий тягар.

Які ризики приховує незадекларована праця Як укласти договір підряду, який не визнають трудовим – відповідь дають експерти

Що втрачає нелегальний працівник

Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе:

 • гарантованого державою розміру заробітної плати;
 • виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо;
 • виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;
 • допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;
 • соціального страхування.

До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

Роботодавець має укласти з працівником трудовий договір, повідомити про прийняття особи на роботу державну фіскальну службу, виплачувати працівнику офіційну заробітну плату в повному обсязі, сплачувати за нього єдиний соціальний внесок. Виконання цих умов гарантуватиме працівникові здорові і безпечні умови праці.

Як Держпраці протистоїть незадекларованій праці

За даними Мінекономрозвитку рівень тіньової економіки у січні-вересні 2017 року становив 33% від офіційного ВВП. Враховуючи цей факт, Держпраці серед інших дієвих інструментів у подоланні незадекларованої праці використовує такий, як роз’яснювальна робота. Населення регулярно інформують про наслідки, до яких призводить безвідповідальне ставлення до питання працевлаштування, а роботодавцям нагадують про застосування санкцій за порушення законодавства про працю.

Які ризики приховує незадекларована праця Дізнайтеся, як нелегальний працівник може притягнути роботодавця до відповідальності

Ефективними також можна назвати нові підходи до реалізації повноважень Держпраці, передбачені Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабміну від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, у 2017 році інспекторами праці виявлено у 2,7 рази більше незадекларованих працівників, ніж у 2016 році.

Упродовж 2017 року під час заходів контролю з питань додержання законодавства про працю виявлено 5177 працівників, які були допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин, з них 2427 працівників без оформлення трудового договору та 2750 працівників, які виконували роботи на підставі цивільно-правових договорів, що мали ознаки трудових. 5338 працівників були допущені до роботи з порушенням вимог статті 24 Кодексу законів про працю України, без повідомлення органів Державної фіскальної служби України.

До суду направлено 274 протоколи про адміністративне правопорушення, винесено 314 постанов про накладення штрафних санкцій на загальну суму 209 млн 96 тис. гривень.

Які ризики приховує незадекларована праця Ознайомтеся детальніше з результатами діяльності Держппраці у 2017 роцізміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді