Під засобом індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) слід розуміти спорядження, що призначається для носіння користувачем та/або забезпечення його захисту від однієї або кількох видів небезпеки для життя чи здоров’я. Якщо ЗІЗ не відповідають встановленим вимогам чи використовуються не за призначенням, то можуть становити загрозу суспільним інтересам людини та привести до нещасних випадків на виробництві. Тому так важливо використовувати на виробництві якісні та безпечні засоби захисту.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про охорону праці» на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами:
- спеціальний одяг;
- спеціальне взуття;
- інші засоби індивідуального захисту;
- мийні та знешкоджувальні засоби.
Обов’язок щодо дотримання законодавства з охорони праці і забезпечення працівників ЗІЗ покладено на роботодавців. Аналогічні вимоги містяться у ст. 163 Кодексу законів про працю.
Технічний регламент засобів індивідуального захисту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761 (далі – Техрегламент), визначає вимоги до рівня безпеки ЗІЗ, проведення процедури оцінки відповідності таким вимогам, встановлює правила маркування зазначених засобів, та введення їх в обіг.
Оцінку відповідності засобів захисту вимогам Техрегламенту виробник або його уповноважена особа чи постачальник проводить шляхом застосування процедур (модулів оцінки відповідності), визначених постановою Кабміну від 7 жовтня 2003 р. № 1585 «Про затвердження Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах».
Застосування та облік ЗІЗ
Залежно від категорії, до якої належать засоби захисту, здійснювати оцінку відповідності може або сам користувач, або виробник (його уповноважена особа) чи постачальник.
У разі коли користувач засобів захисту може самостійно оцінити ступінь захисту від мінімальної небезпеки або шкідливої дії та своєчасно виявити таку дію (йдеться про ЗІЗ, що належать до першої категорії), перевірка на відповідність не проводиться.
Згідно з п. 51 Техрегламенту під час проведення оцінки відповідності виробник або його уповноважена особа чи постачальник:
- складає декларацію про відповідність згідно з додатком, яку пред’являє на вимогу призначених органів державної влади;
- маркує кожну одиницю засобу захисту національним знаком відповідності згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності.
Засоби захисту, як один із видів нехарчової продукції, підпадають під дію Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції». Ст. 4 цього закону передбачено обов’язок виробників вводити в обіг лише безпечну продукцію. Продукція вважається безпечною, якщо вона відповідає вимогам щодо забезпечення безпечності продукції, встановленим законодавством.