Зміна режиму роботи
Запитання
На підприємстві, яке виготовляє комбікорми, створили цех для сушіння зерна. Працівників направили на навчання, офіційно їх оформили, але директор хоче запровадити роботу «доба через дві». Чи закономірно це робити?
Відповідь
Режим роботи належить до чинників, що характеризують напруженість праці. Режим праці з тривалістю робочого дня понад 8 годин і тризмінна робота, з роботою в нічну зміну, відносяться до шкідливих умов праці класу 3.1, а нерегулярна змінність із роботою в нічний час, робота виключно в нічну зміну — до шкідливих умов праці класу 3.2. Підстава — розділ 5 таблиці додатка 16 «Класи умов праці за показниками напруженості праці» Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248.
Шкідливі умови праці на підприємстві: що повинен робити роботодавець
Оскільки роботи з тривалістю зміни понад 8 год і вахтовий метод відносяться до складних випадків умов праці, то ці умови праці потрібно оцінювати з урахуванням показників професійної захворюваності, функціонального стану організму та захворюваності за даними облікової медичної документації працівника.
Роботодавець може запроваджувати при змінних роботах тривалість змін понад 8 год 15 хв з дозволу міністерства (відомства), погодженого з відповідним центральним (комітетом) профспілки або радою профспілок. Підстава — пункт 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці від 20.07.1984 № 213.
Наголосимо, що зміна режиму роботи працівника відноситься до істотних змін умов праці, з якими керівництво підприємства має повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці (ст. 32 КЗпП).