Право на щорічну додаткову відпустку за шкідливі умови праці зубних техніків
Запитання
Чи мають право на щорічну додаткову відпустку за шкідливі умови праці зубні техніки?
Відповідь
Так, мають. Для професії «Технік зубний» кваліфікаційною вимогою є неповна вища освіта (молодший спеціаліст) за напрямом підготовки «Медицина» (Випуск 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджений наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117).
Право молодших спеціалістів із медичною освітою на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до семи календарних днів передбачає позиція 133 розділу ХVІІ «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (затверджений постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290; далі — Список).
Медичні огляди працівників
- Медогляди для працівників, що виконують роботи у шкідливих умовах
- Періодичний медогляд водіїв транспортних засобів промислових підприємств
- Список працівників, які підлягають попередньому медогляду
- Журнал передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв: зразок 2018
- Медичні огляди працівників: мета, види, періодичність проведення
Таким чином, при визначенні права на додаткову щорічну відпустку, оскільки технік зубний є молодшим спеціалістом із медичною освітою, має враховуватися позиція 133 розділу ХVІІ Списку.
Конкретну тривалість відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від тривалості роботи особи в таких умовах.
Додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховують лише ті дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад (п. 9, 10 Порядку застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого наказом Мінпраці від 30.01.1998 № 16).
За інформацією експерта із охорони праці Ольги Чернетенко, м.Київ