Притягнення працівника до повної матеріальної відповідальності

604

Запитання

Коли працівника можна притягнути до повної матеріальної відповідальності?

Відповідь

Суть справи: підприємство звернулось до суду про відшкодування шкоди, заподіяної працівником під час виконання трудових обов’язків. В недостачі продукції позивач звинуватив майстра, з яким був укладений договір про повну матеріальну відповідальність.

Місцевий та апеляційний суди частково задовільнили позовні вимоги. Вони дещо зменшили суму відшкодування виходячи з майнового стану працівника та відсутності корисливої мети.

Колегія суддів цивільного суду ВС погодилась із такими висновками судів.

При цьому Верховний суд вказав, що навіть при наявності письмового договору про повну матеріальну відповідальність, суди повинні встановити наявність підстав для притягнення працівника до такої відповідальності.

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2018

Для цього необхідно встановити, що працівник:

  • досяг вісімнадцятирічного віку;
  • займає посаду або виконує роботу безпосередньо пов’язану із зберіганням, обробкою, продажем, перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих йому цінностей;
  • входить у перелік працівників, з якими можуть укладатись договори про повну матеріальну відповідальність, затверджений постановою Держкомпраці СРСР від 1977 року.

Відповідну постанову у справі № 491/961/16-ц ВСУ прийняв 25.10.2018

Притягнення працівника до повної матеріальної відповідальності Інший випадок завдання шкоди майну підприємства розглянуто у статті ДТП на службовому авто: хто відшкодовуватиме збитки?

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
113468

Контроль за станом охорони праці на підприємстві

Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
68821

Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства про охорону праці

Для підвищення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців у сфері безпеки праці передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
91376

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
9901

План перевірок Держпраці на 2025 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2025 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
24374