Як оформляти трудові відносини, якщо директор і засновник — одна особа

918

Запитання

Чи може засновник бути директором без укладання трудового договору?

Відповідь

Суть справи: підприємство (позивач) вважало неправомірним застосування органом Держпраці штрафу на підставі акта перевірки органу ДФС.

У період, який перевірявся, на підприємстві функції директора (зазначена посада передбачена штатним розписом) виконував один із його засновників. Під час аналізу статутів підприємства не було встановлено, що функції директора має право виконувати засновник підприємства.

Основним документом, що регламентує діяльність підприємства — статутом, не передбачено покладання обов’язків директора на засновника товариства, тим паче без нарахування заробітної плати. Тому контролюючий орган дійшов висновку, що засновник, перебуваючи на посаді директора, є найманим працівником та виконує трудову функцію без укладення трудового договору та отримання заробітної плати.

Під час судового засідання засновник також підтвердив, що не виконував обов’язки директора за трудовим договором, а тому йому не нараховувалася та не виплачувалася заробітна плата у період, який перевірявся. Також позивач вважає, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора є цивільно-правовими та не потребують оформлення шляхом укладання трудового договору.

Засновник може бути директором без укладання з ним трудового договору Читайте також у Довіднику: чи можна суміщати обов’язки особи, яка видала наряд-допуск, і відповідального керівника робіт?

Вирішуючи спір на користь позивача, суд вказав на рішення КСУ від 12.01.2010 р. № 1-рп/2010. У цьому документі зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці 2018

Відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору, є корпоративними, тобто цивільно-правовими. А отже відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.

Відповідний висновок наведено у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2018 р. у справі № 820/3159/18.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Посадова інструкція фахівця з питань цивільного захисту

Інструкція фахівця з питань цивільного захисту відповідає вимогам Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників у сфері цивільного захисту України та набуває чинності з моменту затвердження.
38061

Зразок посадової інструкції відповідального за електрогосподарство

Посадова інструкція відповідального за електрогосподарство: обов’язкові розділи та їх послідовність. На що треба звернути увагу при складанні посадової інструкції. Зразок посадової інструкції відповідального за електрогосподарство.
44989

Інструкція з охорони праці бухгалтера

Бухгалтер повинен знати правила та норми охорони праці. Допоможе у цьому інструкція з охорони праці для бухгалтера. Скачайте інструкцію та ознайомте з нею відповідного працівника.
26382

Посадова інструкція: загальні вимоги

Організаційно-правовим документом, який визначає завдання, права, обов’язки і відповідальність працівника відповідно до займаної посади, є посадова інструкція. Дізнайтеся про основні вимоги до розроблення посадових інструкцій та їх структуру зі статті.
31857