Графіки змінності працівників

1391

Запитання

З урахуванням яких вимог розробляють графіки змінності та в який термін працівники мають бути з ними ознайомлені?

Відповідь

В закладах громадського харчування та відпочинку, магазинах, готелях виникає потреба у безперервній роботі. Тож в такому разі не обійтися без роботи працівників по змінах, які чергуються за встановленим графіком. Графіки змінності розробляють з урахуванням вимог щодо тривалості робочого часу.


Графіки змінності визначають, зокрема:

На практиці, вони передбачають прямий порядок чергування працівників за змінами (після першої зміни працівник переходить у другу, потім – у третю) або у зворотному порядку.

Згідно з п. 4 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінпраці від 19.04.2006 №138, виходячи з виробничих потреб, роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або в колективному договорі може встановлювати з урахуванням характеру і умов праці тривалість роботи протягом до 12 годин робочого часу на зміну.

Також, тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема, у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем (див. лист Мінсоцполітики від 30.11.2012 р. № 463/13/116-62).
При роботах змінами працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності.

Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності. При цьому тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні.

Графіки змінності працівників Деякі питання щодо тривалості часу роботи розглянуто у статті Скорочення робочого часу: чи необхідна атестація

Призначення працівника на роботу протягом двох змін поспіль забороняється. Тобто, якщо працівник пробув на роботі (з урахуванням перерви на обід) 12 годин поспіль, то він повинен вийти в наступну зміну тільки через 24 години.

Сьогодні для правильного обліку робочого часу при нестандартних графіках роботи можливий лише один вихід – застосування підсумованого обліку робочого часу.

Варто також зазначити, що про зміну істотних умов праці, а саме – про зміну режиму роботи в частині внесення змін до графіка змінності, роботодавець повинен повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці.

Як діяти, якщо Як діяти, якщо не всі працівники згодні зі зміненим графіком роботи – читайте у статті Зміна режиму роботи: чи може працівник відмовитися

Джерело інформації: Держпраці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення робочих днів

Щороку Кабмін видає розпорядження про перенесення робочих днів. Через військовий стан в Україні діють інші норми законодавства. Дізнайтеся, більше про них зі статті.
26942

Як правильно залучати працівників до надурочних робіт

Перш ніж навантажити працівників додатковою роботою, потрібно звіритися із законодавством, яке визначає порядок застосування надурочних робіт. Що змінилося під час воєнного стану — дізнайтеся зі статті.
12464

Тривалість робочого часу

Що таке нормальна тривалість робочого часу та в яких випадках встановлюється скорочена тривалiсть робочого часу, які норми тривалості робочого часу на 2023 рік? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з балансом робочого часу, — у статті.
40690