Компенсація за відпустку на дітей: кому та за яких обставин вона виплачується

569

Запитання

Чи виплачується при звільненні компенсація за не використану відпустку на дітей?

Відповідь

У статті 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР вказано, що право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів мають:

  • жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
  • жінка, яка має дитину-інваліда, або усиновила дитину;
  • матір інваліда з дитинства підгрупи А І групи;
  • одинока матір;
  • батько дитини або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (зокрема у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особа, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, чи один із прийомних батьків.

Компенсація за відпустку на дітей: кому та за яких обставин вона виплачується Читайте також: Права працівників на пільги і компенсації

На що можуть розраховувати перелічені категорії працівників, якщо вони на момент звільнення так і не скористалися своїм законним правом на додаткову соціальну відпустку? Відповідь на це питання дає стаття 24 зазначеного вище закону. В ній сказано, що у разі звільнення за не використані дні як щорічної, так і додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, виплачується грошова компенсація. Тобто, навіть якщо у працівника «назбиралось» декілька не використаних в різні роки соціальних відпусток, компенсацію за них він все рівно має отримати.

Увага!

Ця норма діє навіть у разі смерті особи, яка входить до переліку, наведеному в статті 19 Закону України «Про відпустки». У такому випадку грошову компенсацію за не використану щорічну відпусту, а також додаткову відпустку працівника, який має дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, отримують його спадкоємці.

При звільненні працівників зазвичай цікавить, скільки днів потрібно пропрацювати в поточному році, аби отримати грошову компенсацію за не використану додаткову соціальну відпустку. Відповідно до Листа Міністерства соціальної політики України від 24.03.2015 № 4053/0/14-15/18 «Про надання роз’яснень» скористатися своїм правом на цю відпустку особа може тільки якщо пропрацювала в році, за який просить її надати, хоча б один день. Відповідно, за такої ж умови вона може розраховувати на грошову компенсацію.

Варто пам’ятати, що соціальну відпустку можна отримати тільки один раз протягом року. Тому особа, яка отримала грошову компенсацію за таку відпустку в поточному році, не може претендувати на додаткові дні на дитину, влаштувавшись на нове місце роботи.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
9908

Доплата за шкідливі умови праці 2025

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
1093

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
46220