Компенсація за відпустку на дітей: кому та за яких обставин вона виплачується
Запитання
Чи виплачується при звільненні компенсація за не використану відпустку на дітей?
Відповідь
У статті 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР вказано, що право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів мають:
- жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
- жінка, яка має дитину-інваліда, або усиновила дитину;
- матір інваліда з дитинства підгрупи А І групи;
- одинока матір;
- батько дитини або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (зокрема у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особа, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, чи один із прийомних батьків.
Читайте також: Права працівників на пільги і компенсації
На що можуть розраховувати перелічені категорії працівників, якщо вони на момент звільнення так і не скористалися своїм законним правом на додаткову соціальну відпустку? Відповідь на це питання дає стаття 24 зазначеного вище закону. В ній сказано, що у разі звільнення за не використані дні як щорічної, так і додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, виплачується грошова компенсація. Тобто, навіть якщо у працівника «назбиралось» декілька не використаних в різні роки соціальних відпусток, компенсацію за них він все рівно має отримати.
При звільненні працівників зазвичай цікавить, скільки днів потрібно пропрацювати в поточному році, аби отримати грошову компенсацію за не використану додаткову соціальну відпустку. Відповідно до Листа Міністерства соціальної політики України від 24.03.2015 № 4053/0/14-15/18 «Про надання роз’яснень» скористатися своїм правом на цю відпустку особа може тільки якщо пропрацювала в році, за який просить її надати, хоча б один день. Відповідно, за такої ж умови вона може розраховувати на грошову компенсацію.
Варто пам’ятати, що соціальну відпустку можна отримати тільки один раз протягом року. Тому особа, яка отримала грошову компенсацію за таку відпустку в поточному році, не може претендувати на додаткові дні на дитину, влаштувавшись на нове місце роботи.