Компенсація за відпустку на дітей: кому та за яких обставин вона виплачується

354

Запитання

Чи виплачується при звільненні компенсація за не використану відпустку на дітей?

Відповідь

У статті 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР вказано, що право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів мають:

  • жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
  • жінка, яка має дитину-інваліда, або усиновила дитину;
  • матір інваліда з дитинства підгрупи А І групи;
  • одинока матір;
  • батько дитини або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (зокрема у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особа, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, чи один із прийомних батьків.

Компенсація за відпустку на дітей: кому та за яких обставин вона виплачується Читайте також: Права працівників на пільги і компенсації

На що можуть розраховувати перелічені категорії працівників, якщо вони на момент звільнення так і не скористалися своїм законним правом на додаткову соціальну відпустку? Відповідь на це питання дає стаття 24 зазначеного вище закону. В ній сказано, що у разі звільнення за не використані дні як щорічної, так і додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, виплачується грошова компенсація. Тобто, навіть якщо у працівника «назбиралось» декілька не використаних в різні роки соціальних відпусток, компенсацію за них він все рівно має отримати.

Увага!

Ця норма діє навіть у разі смерті особи, яка входить до переліку, наведеному в статті 19 Закону України «Про відпустки». У такому випадку грошову компенсацію за не використану щорічну відпусту, а також додаткову відпустку працівника, який має дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, отримують його спадкоємці.

При звільненні працівників зазвичай цікавить, скільки днів потрібно пропрацювати в поточному році, аби отримати грошову компенсацію за не використану додаткову соціальну відпустку. Відповідно до Листа Міністерства соціальної політики України від 24.03.2015 № 4053/0/14-15/18 «Про надання роз’яснень» скористатися своїм правом на цю відпустку особа може тільки якщо пропрацювала в році, за який просить її надати, хоча б один день. Відповідно, за такої ж умови вона може розраховувати на грошову компенсацію.

Варто пам’ятати, що соціальну відпустку можна отримати тільки один раз протягом року. Тому особа, яка отримала грошову компенсацію за таку відпустку в поточному році, не може претендувати на додаткові дні на дитину, влаштувавшись на нове місце роботи.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
40142

Доплата за шкідливі умови праці

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
27814

Які пільги передбачені для працівників, зайнятих на покрівельних роботах

Окремі види покрівельних робіт належать до робіт із шкідливими та важкими умовами праці. Щоб забезпечити соціальні гарантії працівникам, зайнятим у шкідливих і важких умовах праці, держава гарантує їм право на пільги й компенсації. Дізнайтеся, на які пільги можуть розраховувати працівники, зайняті на покрівельних роботах.
2403