Право на пільгову пенсію для працівників, на робочих місцях яких не ведеться виробнича діяльність
Запитання
На підприємстві частково припинено роботу у зв’язку з зменшенням обсягів виробництва. Одночасно закінчується термін атестації робочих місць. Чи необхідно проводити атестацію на робочих місцях, де виробнича діяльність не здійснюється, і як у такому випадку підтвердити право працівників на пільгову пенсію?
Відповідь
Статтею 7 ЗУ «Про охорону праці» передбачено право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.
Встановити, що робота належить до категорії зі шкідливими і важкими умовами праці, можливо лише за результатами атестації робочих місць, яка має бути проведена відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.
Право на відповідні пільги та компенсації конкретного працівника, який працює на атестованому робочому місці, залежить від часу фактичної його зайнятості в цих умовах:
- для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах у розрахунок приймаються шкідливі фактори, що діють на працівника не менше 80% тривалості робочого дня;
- для надання щорічної додаткової відпустки — не менше 50%.
Відповідно до пункту 3.4 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці від 01.09.1992 № 41, лабораторно-інструментальні дослідження фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізіологічних факторів проводяться в процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах, при справних і ефективно діючих засобах колективного та індивідуального захисту.
На робочих місцях, де виробництво зупинено, провести дослідження факторів виробничого середовища, віднести робочі місця до категорії зі шкідливими і важкими умовами праці та визначити право працівників на пільги та компенсації, не порушуючи Методичні рекомендації, неможливо.
Джерело: офіційний сайт Управління Держпраці у Полтавській області